Zelená úsporám: dořešeno není 40 tisíc žádostí
11.02.2011 | Denik.cz
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa nemá v úmyslu rušit program Zelená úsporám. Ne všechny žadatele však bude možné uspokojit v plné výši požadované částky.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) nechystá zrušení dotačního programu Zelená úsporám, který se využívá při zateplování domů a výměně starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění. Chce nejdřív dořešit financování 40.000 žádostí, které zatím nebyly schváleny. Ministr to dnes uvedl ve sněmovně v rámci interpelací.
„Nikdo nemá zájem ten program bořit. Jde o to, abychom dotáhli ty žádosti, které byly podány,“ řekl Chalupa. Ministerstvo podle něj k 8. únoru evidovalo celkem 77.356 žádostí, z nichž schváleno bylo 37.482. „V procesu rozhodování v různých stupních je 39.874 žádostí,“ vypočítal ministr. Z nich je před schválením je 17.338, před realizací je 3341 a 900 je pozastavených. Kolem 18.000 žádostí je rozpracovaných, dodal.
„Naší ambicí je co nejrychleji rozhodnout o tom, jakým způsobem uspokojit všechny žádosti, které splní podmínky,“ uvedl Chalupa. Naznačil, že asi nebude možné všechny požadované částky uspokojit v plné výši, ministerstvo podle něj chce být co nejspravedlivější. Nechtěl ale říci, o kolik jsou požadavky vyšší než 19,656 miliardy korun, které jsou na dotace určeny. Další peníze chce získat z prodeje dalšího balíku emisních jednotek.
Miliardy chybí
Chalupův předchůdce Pavel Drobil (ODS) v prosinci uváděl , že ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP) chybí až pět miliard korun na zaplacení všech žádostí. Podle informací serveru Aktuálně.cz prý v rozpočtu programu bude chybět sedm až osm miliard korun.
Program Zelená úsporám byl zahájen v dubnu 2009 a je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Podpora se poskytuje formou nenárokové dotace. Naposledy SFŽP schválil v září a v listopadu na 20.000 žádostí za 5,7 miliard korun. Ministerstvo příjem žádostí o dotaci pozastavilo loni v říjnu. Původně plánovalo, že tato přestávka potrvá do konce ledna.
Peníze na program Zelená úsporám získává Česko prodejem emisních jednotek. Ty jsou fakticky rozdílem závazku Česka ke kjótskému protokolu o snižování emisí skleníkových plynů a jejich reálného poklesu oproti roku 1990. Své přebytky mohou státy prodávat jiným zemím, které limity neplní. Jedna emisní jednotka představuje obchodovatelné právo státu vypustit do ovzduší jednu tunu oxidu uhličitého v období 2008 až 2012.
Další články v kategorii Ekologie
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)

Tweet



