Zásoby vody se pomalu tenčí
17.11.2003 | Deník Chomutovska
Na poloprázdné nádrže nejsou vodohospodáři zvyklí, podobné sucho Chomutovsko postihlo naposledy před deseti lety. Jakékoliv zbytečné plýtvání vodou by si každý měl rozmyslet. Stávající situace je totiž taková, že zásoby vody ve vodních nádržích se pomalu tenčí. Jen pro představu, Křimovská přehrada je naplněna z třiatřiceti, Kamenička už jen z dvaceti procent.
"Jedná se o takzvaně malé nádrže, prostřednictvím kterých suché období překonáváme. Je proto zcela přirozené, že jejich zásoby vody ubývají. Na druhou stranu je nutné přiznat, že letošní úbytek vody z nádrží je ve srovnání s jinými lety podstatně citelnější," řekl včera Václav Klečka, vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Ohře, s. p., Chomutov.
Šetřit s pitnou vodou podle něj obyvatelé Chomutovska ještě nemusejí, případného plýtvání by se ale měl každý rozhodně vyvarovat. "Takhle suché období nás naposledy postihlo před deseti lety. Od té doby se valila jedna povodeň za druhou. Na poloprázdné nádrže tak nejsme vůbec zvyklí," konstatoval Klečka. Takřka denně vodohospodáři komunikují se Severočeskými vodovody a kanalizacemi. "Ve spolupráci s jejich dispečinkem se průtoky snažíme regulovat jak se dá."
Rozhodující slovo podle Václava Klečky bude mít zima. "Když na jaře roztaje dost sněhu, není co řešit. Malé nádrže se zase naplní. V případě, že ale bude sněhu málo, mohou nastat jisté problémy," připouští. Vzápětí ale dodává, že pak přijdou na řadu tajné zásoby.
Jedním z takových zdrojů může být i jirkovská přehrada, která je v současné době naplněna z 82 procent. Relativně dobře ve srovnání s ostatními nádržemi je na tom ještě i Přísečnice, kde se zásoby drží na 64 procentech. "U Přísečnické přehrady figuruje víceletý cyklus hospodaření, proto je tu více vody než v ostatních nádržích," upřesnil pro představu Václav Klečka. I na Přísečnici je ale úbytek vody více než citelný a na první pohled se zděsí nejeden turista.
O tom, že vodní deficit v Krušnohoří stále trvá, totiž svědčí i fakt, že je v těchto dnech opět možné se projít suchou nohou po bývalém mostě někdejší přísečnické silnice. Ten bývá za normálního stavu skryt pod vodní hladinou. "Problémy s nedostatkem vody na horách skutečně stále trvají a je to znát i na našich podzemních zdrojích," potvrdil včera jednatel Vodárenské společnosti Vejprty Josef Kadlec a dodal, "s problémy se potýkáme od srpnového sucha. Dosud se podzemní ani povrchová voda nevrátila ke svému normálu."
Další články v kategorii Ekologie
- Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě (08.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)