Zadovka hraběte Sporcka
01.01.2004 | Myslivost
Mgr. Jan ŠACH
František Antonín hrabě Sporck, člen českého místodržitelství, majitel panství Lysá, Kuks a Konojedy, byl největším milovníkem a propagátorem myslivosti a parforsních honů v Čechách. Podporoval lesnictví chov zvěře, ale také hudbu, divadlo a výtvarné umění. Podnikáním a činností všeho druhu se chtěl vyrovnat staré šlechtě. Na rozdíl od řady jiných šlechtických rodů se sporckovská zbrojnice bohužel nezachovala. Informace o palných zbraních hraběte Sporcka můžeme tak čerpat pouze z některých exemplářů se Sporckovým jménem či jeho erbem, které jsou roztroušeny po různých světových sbírkách. Střelecká záliba majitele východočeského panství se výrazně odrazila i v jeho zájmu a technický rozvoj palných zbraní. Mezi výrobky, které pro Sporcka zhotovovali puškaři v Praze, Kuksu i v severovýchodních Čechách, převládají zadovky se sklopnými hlavněmi a různé druhy opakovacích zbraní.

Snímek Petr Packan
Jednou z těchto zbraní je i křesadlová zadovka se sklopnou hlavní, která se nachází ve sbírce Vojenského historického ústavu v Praze. Kulovnice je opatřena hlavní, která se sklápí na příčném šroubu po stisknutí klíče na přední části lučíku. Po sklopení se do hlavně zezadu zasunula železná nábojnice s pánvičkou a ocílkou. Nábojnice byla předem naplněna střelným prachem a střelou, takže po výstřelu stačilo pouze v hlavni vyměnit prázdnou nábojnici za plnou. Stejných nábojnic měl střelec k dispozici celou sadu, která většinou čítala dvanáct kusů. Jednotlivé nábojnice nosil lovec zastrčeny v přihrádkách speciálního koženého opasku. Na zadní části hlavně je umístěn erb hraběte Sporcka a zbraň je dále značena IOAN MICHAEL IN KUCKUS BAAD. Ráže zbraně je 11 mm, délka 1 135 mm a hmotnost 3 800 gramů. Puškař Johann Michael se narodil v Kuksu 22. května 1702 a na kukském panství působil jako jeden z osobních Sporckových puškařů.
Zadovka se sklopnou hlavní z dílny puškaře Johanna Michaela má výjimečné postavení nejen v rámci sbírkových fondů Vojenského historického ústavu, ale pro své atypické provedení vývrtu hlavně se řadí mezi nejkurióznější výrobky světové puškařské produkce. Zbraně s jiným než obvyklým kruhovým vývrtem kulových hlavní se objevily v 17. a 18. století, ale jen zcela výjimečně a ojediněle. Vývrt býval nejčastěji čtyřrohý (v průřezu čtverec), jako je tomu i u zmiňované Sporckovy zadovky, nebo třírohý (v průřezu trojúhelník), případně ve tvaru srdce aj. Zbraně s nezvyklým vývrtem byly výrobně složitější a dražší. Musely mít samozřejmě i vlastní kleště na odlévání speciálních střel a u předovek musela tvaru vývrtu hlavně odpovídat i hlava nabijáku.
S popisovanou zlamovací křesadlovou zadovkou i s další osobní zbraní hraběte Sporcka čtyřrannou revolverovou opakovačkou se čtenáři mohou blížeji seznámit na právě probíhající výstavě Krása loveckých zbraní, která bude v prostorách pražského Clam-Gallasova paláce otevřena až do konce března 2004.
Další články v kategorii Ekologie
- Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab (10.07.2025)
- Ústřední povodňová komise MŽP: Preventivně reagujeme na výrazné srážky v Jeseníkách a Beskydech. Úřady, povodí i záchranný systém jsou v pohotovosti (09.07.2025)
- Ministerstva zemědělství a životního prostředí podpořila projekt Putování za kořeny – nový impuls pro venkov, krajinu i turismus (09.07.2025)
- Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě (08.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)