Využívání bioplynu se firmám začne vyplácet

Přibližně 100 miliónů kubíků plynu ze skládek, čistíren odpadních vod a odpadů se stále nevyužívá.

Vít Smrčka

Více než zdvojnásobení výkupní ceny za elektřinu vyráběnou z bioplynu, plánované od příštího roku, by mohlo odstartovat také racionální nakládání s tímto dosud málo využívaným zdrojem energie a tepla. Podle nedávno zpracované studie Českého ekologického ústavu (ČEÚ) je možné ze stávajících zdrojů, to znamená ze skládek komunálního odpadu, čistíren odpadních vod a odpadu ze zemědělství vyprodukovat přibližně sto miliónú kubíků bioplynu. To by umožnilo vyrobit asi 1,1 TWh elektřiny, více než produkují všechny malé vodní elektrárny. Zatím se však využívá asi šest procent a místo obnovitelného zdroje energie se dovážejí fosilní paliva, jako je ropa a zemní plyn, nebo se spaluje uhlí.

»Přitom máme první bioplynovou stanici v Evropě,« hodnotí situaci Miroslav Šafařík z ČEÚ. Kromě první stanice v Třeboni pracuje nyní asi sto stanic využívajících bioplyn při čistírnách odpadních vod. Několik zpracovává bioplyn ze skládek komunálního odpadu, málo je jich činných v zemědělství. V Německu se přitom zvýšil jejich počet za posledních deset let ze sta na tisíc. Podobně se využívání obnovitelného zdroje rozvíjí v Dánsku, Rakousku a Švýcarsku. V ČR se výrobou technologií pro bioplyn zabývají zatím například ČKD Hořovice nebo třebíčská firma Tedom.

Bioplyn se prosadil i jako palivo pro automobily. Ve Švédsku pohání již stovky autobusů v městské hromadné dopravě. »Ve velmi krátké době se to rozběhne i u nás,« tvrdí Zdeněk Halada z firmy EkoGasAuto. Připomíná, že když před lety zkoušel první motory na pohon plynem, ukázalo se, že pohon na bioplyn má stejně dobré parametry jako například na zemní plyn. Halada vidí možnosti využití bioplynu například pro komunální vozidla, která svážejí odpad na skládky, kde mohou stát i čerpací stanice. Podobný projekt byl připravován i pro využití plynu ze skládky v Praze-Chabrech k pohonu městských autobusů, ale zatím se jej nepodařilo uskutečnit. Bioplyn z této skládky slouží pouze k vytápění letňanské automobilky Avie.

»Po roce 2005 půjdou ceny fosilních paliv prudce nahoru,« tvrdí Šafařík v souvislosti se stále tenčícími se zásobami ropy. Předpokládá, že to bude další důvod pro to, aby se soukromé firmy zaměřily na využívání bioplynu. Na rozdíl od fosilních paliv má bioplyn podle expertů neomezené perspektivy použití. Bioplynové systémy pracují jako plně obnovitelné zdroje transformující solární energii.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info