Vyléčené ptáky vracejí do přírody
15.11.2003 | Právo
Další tři pacienti ptačího rodu opustili v těchto dnech prostředí Stanice ochrany přírody pro handicapované živočichy Pasíčka v Boru u Skuče a odlétli v plné síle zpět za svobodou. Po tříměsíční léčbě byli vypuštěni do prostor přírodní rezervace Toulovcovy Maštale dva výři velcí, o pouhý týden později je následoval rovněž vyléčený moták pochop. Tomu byla přidělena krajina kolem říčky Novohradka mezi obcemi Úhřetice a Úhřetická Lhota.
"Oba výry jsme převzali do své péče v průběhu září," řekl Právu vedoucí záchranné stanice Josef Cach. "Měli poraněná křídla a bez lidské pomoci jim hrozila smrt. Jeden z nich byl již dospělý jedinec, druhý pak téměř odrostlé mládě. Za necelé tři měsíce jsme je dali dokupy a vypustili v nedalekých Toulovcových Maštalích, kde by měli nalézt nejen své kamarády, ale i dostatek potravy. Motáka pochopa, který měl poraněné pravé křídlo, jsme měli v léčení a následné rehabilitaci asi dva měsíce. Po závěrečném třítýdenním pobytu v rozletové voliéře dostal svobodu i on," dodal Cach.
Moták pochop i oba výři již byli dospělí, a neměli by tak mít problémy s obstaráváním obživy po návratu do volné přírody. "Do naší péče jsme je převzali v době, kdy již byli zvyklí lovit. U mláďat pak vypěstováváme tento návyk potřebný k přežití ve zvláštní voliéře," uvedl Cach. Jen za poslední dva měsíce vylétlo z rozličných míst, která záchranáři pro uzdravené marody vybrali jako nejvhodnější, celkem čtrnáct ptáků, ve voliérách jich čeká na obdobnou propustku v tuto chvíli dalších čtyřicet. Za necelé čtyři roky existence této záchranné stanice bylo zachráněno kolem pěti set zvířat, kromě ptáků i čtyřnozí jedinci. Nejmladšími jsou zde dvě maličká selata prasete divokého, nalezená bez matky kousek od Plzně.
Zatímco oba výři a moták pochop společně s dalšími uzdravenými jedinci několikráte zakroužili nad místem kde byli vypuštěni a odletěli si vyhledat nový domov, některá trvale handicapovaná zvířata, která se ani po vyléčení nemohou vrátit do přírody, zůstanou v expozici, kterou stanice zpřístupnila veřejnosti.
"Moc jim fandím, dělají to dobře a i Pardubický kraj je bude v jejich činnosti podporovat," zhodnotil jejich činnost krajský radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova Petr Šilar.
Další články v kategorii Ekologie
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)

Tweet



