Voda se zlepší, budou další čističky
17.08.2004 | Mladá fronta Dnes
Do řek, potoků a rybníčků na Uherskohradišťsku se už nebude dostávat nepovolené množství znečišťujících látek.
Stavbu čistíren odpadních vod buď už zahájily, nebo ji aspoň naplánovaly poslední tři větší obce regionu: Kunovice, Vlčnov a Bánov.
Nemusejí tak dál spoléhat na výjimku Evropské unie, která požaduje, aby do roku 2010 byly čističky ve všech obcích nad dva tisíce obyvatel.
Zatím posledním městem, které vyhovělo požadavkům unie, jsou Kunovice. Napojí se na moderní čistírnu odpadních vod v sousedním Uherském Hradišti, kvůli nedostatku peněz léta odkládaná stavba kanalizační přípojky začala tento měsíc.
Město Kunovice, které patří už řadu let mezi největší znečišťovatele povrchových vod v České republice, investuje do stavby víc než sto třicet milionů korun. „Splnili jsme slib, že tento rok začneme stavět. Čistírna odpadních vod, to byla naše priorita na toto volební období,“ řekl kunovický starosta Jiří Vařecha.
Podobně jsou na tom i ve Vlčnově. Komplikovaný výkup pozemků tam sice zahájení stavby oddálil, ale jen na příští rok. „Náklady spojené se stavbou odhaduji na dvacet milionů korun,“ poznamenal starosta Vlčnova Jan Pijáček. Je to podle něj určitě méně, než kdyby se obec připojila na kapacitně nevyužitou čistírnu v nedalekém Uherském Brodě.
Tuto možnost chce naopak využít Bánov, stavba více než pět kilometrů dlouhého přivaděče ale neúnosně zatíží vesnický rozpočet, vyjde přibližně na pětadvacet milionů korun. „I kdybychom pětašedesát procent získali od státu, zbývá na nás deset milionů korun. Každý rok teď musíme v rozpočtu ušetřit dva miliony, bude to problém,“ prohlásil letos v lednu starosta Bánova Josef Čapek.
Potíže větších obcí, které nemají vlastní čističky nebo aspoň připojení na ně, mohly být ještě větší. Evropští úředníci původně striktně trvali na dokončení čistíren do roku 2002. Nereálný projekt poté o rok oddálili, později se spokojili i s rokem 2005, aktuálně mluví o roku 2010.
ČISTÍRNA ODPADNÍCH VOD. Nepořádek, který kolem sebe člověk vytvořil, by se měl vždy snažit také uklidit. Platí to i o znečištěné vodě. Jinak by se na naší planetě za čas už vůbec nedalo žít. Problém s odpadními vodami teď chtějí vyřešit Kunovice, Vlčnov a Bánov.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



