Vlci a medvědi se vracejí do Česka. Přežijí?
09.10.2006 | Mladá fronta Dnes
Velké šelmy se pomalu vracejí do českých lesů. Zejména rys, vlk a do Beskyd i medvěd.Petr Koubek z Akademie věd ČR ale upřesňuje, že daleko výstižnější je věta: Mají snahu se vrátit. "Myslivci je totiž střílejí více než kdy jindy," říká. Příznivé podmínky jsou podle něj zejména v Beskydech, kam jsou ze Slovenska vytlačovány odrostlé šelmy svými rodiči."To, že je na Slovensku od nedávna celoročně zakázán odstřel rysa a až na některá období i vlka, má vliv i na jejich rostoucí počet v Česku. Přírůstek je prostě na Slovensku větší než regulovaný odstřel šelem," míní Koubek. Beskydy s Jeseníky považuje za přirozený "most", jímž mohou tyto šelmy postupovat do vnitrozemí Čech či Krkonoš.Podle hrubých odhadů žije v Česku asi sto rysů, kolem deseti vlků a pět medvědů. Počet medvědů se ale často mění - rádi se totiž toulají, takže za noc urazí i desítky kilometrů. "Jeden den jsou v Česku a hned druhý na Slovensku," vysvětluje Petr Stýblo ze Svazu ochránců přírody. Rovněž on potvrzuje, že v tuzemsku mohou vzniknout pro šelmy dobré podmínky - mají zde například dost zvěře, kterou se živí.Svaz ochránců přírody také v Bílých Karpatech vykupuje jedlo-bukový horský les, který by se podle Miroslava Janíka mohl časem stát záchytným migračním bodem šelem. "V minulých dnech jsme tam objevili stopy rysa a nedaleko trus vlka. Náš rozšiřující les se tedy pro ně stává zajímavým prostorem," dodává Janík.
Rys a vlci ujídají myslivcům z talíře
Petr Koubek z Akademie věd ČR však skepticky dodává, že i přes příznivé podmínky nemají šelmy při návratu do české přírody mnoho šancí. "Dokud se budou studenti na vysoké lesnické škole učit hlouposti, jako že zvěř se dělí na škodlivou a užitečnou, budou se v Česku šelmy střílet. Mají tu smůlu, že lesníkům ujídají z talíře srnčí." Neplatí podle vědců ani předsudek, že šelmy mohou žít jen v hlubokých lesích. Dokážou se prý přizpůsobit i remízkům či malým lesíkům. Sotva se tam ale objeví, nedají jim myslivci podle Koubka šanci.Jde o bludný kruh, tvrdí vědec: přemnožená srnčí likviduje v lese téměř všechny vysázené stromky, ale myslivci si ji hýčkají, protože česká myslivost stojí na konzumu a prodeji masa. A potrvá prý tři generace, než se to změní. Zbudou-li ovšem v Česku ještě nějaké šelmy.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



