Vláda zkrátila cestu k odpisu zásob uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi
11.09.2008 | Agris
Vláda na svém zasedání ve středu 10. září schválila návrh novely horní legislativy připravený ministry životního prostředí Martinem Bursíkem a průmyslu a obchodu Martinem Římanem. „Návrh je zásadním krokem k tomu, aby byly konečně odepsány zásoby uhlí za hranicí územních limitů těžby – například pod severočeskými obcemi Horní Jiřetín a Černice. Usnesení vlády navíc potvrdilo rychlý odpis zásob pod Mariánskými Radčicemi, Lomem a Braňany, s nímž souhlasí i těžební společnost.“ přivítal rozhodnutí vlády ministr životního prostředí Martin Bursík.
Novela horního zákona zavádí roční lhůtu, do které musí těžební společnost dodat veškerou dokumentaci, která je k provedení odpisu zásob daného výhradního ložiska potřebná. Právě proto, že těžební společnost dosud nedodala potřebné dokumenty, nebyly dodnes odepsány zásoby hnědého uhlí, ležící pod Horním Jiřetínem a Černicemi. A to přesto, že se uhlí nachází za územními limity těžby, platnými od roku 1991 [1]. Za nedodržení nově zavedené lhůty bude těžební společnosti hrozit pokuta až do výše 20 milionů korun.
Novela zákona zároveň ruší předkupní právo těžební společnosti na pozemky na území dobývacího prostoru. „To zabrání spekulativním nákupům a zároveň umožní rovné podmínky všem, tedy i obcím, které budou moci pozemky využít pro svoje rozvojové plány,” vysvětluje Martin Bursík.
Středeční vládní usnesení výslovně zopakovalo, že stojí za platností původních územních limitů těžby [1]. Zpřesnilo pouze jejich umístění u dobývacího prostoru lomu Bílina. „Jde o upřesnění, na kterém odvedl obrovský kus práce autor původních těžebních limitů, bývalý ministr životního prostředí Ivan Dejmal,“ konstatuje ministr Bursík. Podle tohoto rozhodnutí limity posunou dovnitř dobývacího prostoru v lomu Bílina a těžební společnost tak ztratí možnost těžit v jeho jižní části. Naopak v části severní se linie posune a umožní náhradní těžbu. „Celková bilance vytěženého uhlí se vůbec nezmění, Severočeské doly na Bílině nemohou vytěžit ani o tunu více, než umožňoval původní limit,“ zdůrazňuje Martin Bursík. Nová linie územního limitu v jižním prostoru ubírá společnosti možnost vytěžit 31,8 milionů tun uhlí, zcela stejné množství přidává na severu.
Zpřesněná linie územního limitu byla projednána a odsouhlasena všemi dotčenými obcemi. Ty navíc získají i novou ochranu proti prašnosti z těžby. „Ještě letos v říjnu začne výsadba dvou zcela nových lesoparků – lesoparku Ivana Dejmala a lesoparku Venuska, zároveň přibudou zelené pásy a nový biokoridor,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík.
Zároveň usnesení vlády ukládá ministru průmyslu a obchodu odepsat veškeré zásoby hnědého uhlí, které leží za upravenou hranicí limitů těžby na dole Bílina. S tím souhlasí také těžební společnost, která urychleně připraví příslušné podklady. Odpis dá jistotu rozvoje obcím Mariánské Radčice, Lom a Braňany.
Návrh novely horní legislativy umožní, aby odpisy probíhaly i tam, kde jim dosud některé těžební společnosti obstrukcemi bránily.
Mapovou dokumentaci najdete ke stažení u této tiskové zprávy na www.mzp.cz.
Poznámky:
[1] Územní limity těžby hnědého uhlí jsou stanoveny usnesením vlády č. 444/1991 Sb.
Další články v kategorii Ekologie
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)

Tweet



