Vláda schválila Akční plán pro potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin
20.02.2025 | Ministerstvo životního prostředí
Česká republika je chovatelskou velmocí, která má dlouhou tradici v chovu exotických zvířat, akvaristiky i pěstitelství vzácných rostlin. V mnoha ohledech je to přínosné a obohacující, ať už z pohledu vědeckého výzkumu, zachování genetické rozmanitosti nebo vzdělávání. Tento rozvinutý obchod však v žádném případě nesmí zahrnovat nelegální druhy, jejichž pašování a obchod s nimi ohrožuje přírodu i bezpečnost lidí. Nelegální obchod s ohroženými druhy patří k nejvýnosnějším formám organizovaného zločinu a představuje vážné nebezpečí pro biodiverzitu celého světa. Proto dnes vláda schválila Akční plán pro potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin do roku 2028, který boj proti tomuto druhu kriminality zefektivní.
Česká republika patří v Evropské unii mezi země s nejvyšším objemem obchodu se živými zvířaty a rostlinami, ať už v rámci legálního trhu, tak i v oblasti nelegálních aktivit. Nelegální část obchodů je ovlivněna také aktivitami asijských komunit, kde je žádaná zejména slonovina, nosorožčí rohy a tygří produkty.
„Nelegální obchod s živými zvířaty a rostlinami nebo výrobky ze vzácných dřevin či slonoviny je vysoce organizovaná trestná činnost, označovaná jako wildlife crime. Tato kriminalita je propojena s celou řadou nelegálních aktivit, jako je týrání zvířat, praní špinavých peněz, daňové úniky nebo ohrožení veřejného zdraví. Ve světě se dokonce objevily případy, kdy byl z výnosů z tohoto obchodu financován terorismus,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a dodává: „Nejde přitom jen o ekonomickou zátěž, ale především o přežití některých ohrožených druhů. Ačkoliv jsme už v České republice dosáhli dílčích zlepšení, stále máme před sebou dlouhou cestu, protože tento druh kriminality je velmi dobře organizovaný a přesahuje hranice států. Jsem však přesvědčen, že naplňování opatření navržených v Akčním plánu nám pomůže efektivněji potírat wildlife crime.“
Akční plán obsahuje osm hlavních cílů, které byly podrobně rozpracovány do 19 konkrétních opatření. Mezi ně patří zvýšení povědomí o důležitosti tématu wildlife crime a posílení spolupráce mezi zainteresovanými orgány obzvláště v oblasti šetření a potírání této trestné činnosti, a to i na mezinárodní úrovni. Pro fungování kontrolních systémů je podstatné vytvoření fungující pracovní skupiny v čele s národním koordinátorem a zavedení evidence jednotlivých případů. Akční plán klade důraz na zkvalitnění systému vzdělávání pracovníků a zřízení specializovaných útvarů pro odhalování enviromentální kriminality, lepší pracovní podmínky pro jejich zaměstnance, zvýšení efektivity vymáhání práva, lepší využití forenzních metod či vyšší kontrolu internetového obchodu s ohroženými druhy. Implementací akčního plánu by mělo dojít ke zlepšení péče o zajištěné exempláře v záchranných centrech a měla by se zvýšit osvěta veřejnosti o wildlife kriminalitě. Novinkou je i vyhodnocování biorizik spojených s nelegálním obchodem.
„Nově se zaměříme také na hodnocení zdravotních rizik spojených s nelegálním obchodem se zvířaty, abychom lépe zabránili šíření nemocí přenášených na lidi. Tato zvířata nejsou pod veterinární kontrolou, což může vést k šíření nebezpečných virů a baktérií,“ dodává ministr Hladík.
Česká republika je v otázce ochrany ohrožených druhů a vymáhání pravidel CITES jednou z nejaktivnějších zemí v Evropě. I přesto je nutné se v této oblasti neustále zdokonalovat a hledat nové cesty, jak být vždy o krok napřed před pašeráky a nelegálními obchodníky. Jedním z řady nástrojů je také tento Akční plán pro potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin. Při jeho tvorbě spolupracovaly klíčové instituce, jako je Česká inspekce životního prostředí, Generální ředitelství cel, Policejní prezidium ČR, Vrchní státní zastupitelství a Ministerstvo vnitra, které je zároveň spolupředkladatelem uvedeného plánu.
Veronika Krejčí & Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 058
e-mail: tiskove@mzp.gov.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)
- Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna (12.05.2025)
- Invazní sršeň nemá přirozeného nepřítele. Pomoci musí člověk (06.05.2025)
- Intersucho: Na třetině území jsou tři nejhorší stupně půdního sucha (06.05.2025)
- Další část modernizace pražské ústřední čistírny vod začne příští rok (05.05.2025)
- Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších letos odtává nebývale rychle (05.05.2025)
- S.A.B. Aerospace dokončuje v Brně konstrukci družice k výzkumu klimatických změn (04.05.2025)
- Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie (02.05.2025)
- Koním Převalského na pražských Dívčích hradech se narodila dvě mláďata (02.05.2025)
- Zoo Liberec poskytla útočiště státem zabavenému tygru ussurijskému (30.04.2025)