Vláda podporuje obnovitelné zdroje jen na papíře
12.11.2003 | Denik.cz
Záměry energetické koncepce, že do roku 2010 bude z obnovitelných zdrojů pocházet 6 procent energie a do roku 2030 už 15 procent, se zdají podle odborníků zcela utopické. Dnes je to totiž jen 1,5 procenta a zlepšení je v nedohlednu.
"V rozpočtu ministerstva životního prostředí na příští rok není na podporu obnovitelných zdrojů energie ani koruna," uvedl poslanec a exministr životního prostředí Miloš Kužvart a dodal, že stejné to bohužel bylo i za jeho působení na ministerstvu. "Vše musí zachraňovat Státní fond životního prostředí, který je financován z poplatků podniků za znečištění,"konstatoval Kužvart a doplnil, že fond ročně dává na podporu obnovitelných zdrojů zhruba 800 milionů korun, ale ke skutečnému rozvoji by bylo zapotřebí zhruba 1,7 miliard korun ročně.
Zatímco v ČR se alternativní zdroje energie uplatňují jen okrajově, světový průměr činí už zhruba 13,5 procenta, v EU je to v průměru 6 procent. U nás se nejvíce využívá biomasa a vodní energie, okrajově pak větrná energie, pro niž nejsou vhodné podmínky, geotermální energie a nově i ve větší míře sluneční energie. Na konci října byla například v Dukovanech zprovozněna nová sluneční elektrárna. Její výkon (maximálně deset kW) bude oproti její jaderné sousedce 200tisíckrát nižší.
K tomu, aby byla energie z těchto zdrojů v Česku více využívána, brání podle odborníků kromě nedostatku financí ještě další dvě skutečnosti. Za prvé fakt, že alternativní zdroje proudu jsou ve srovnání s těmi klasickými o poznání dražší, druhým důvodem je geografická poloha Česka. Cena elektřiny z klasických uhelných či jaderných elektráren je zhruba 1,20 koruny za kilowatthodinu. Z vodních elektráren je o 30 haléřů dražší a z biomasy dvojnásobně dražší. Tři koruny stojí kilowatthodina vyrobená větrnou elektrárnou a deset korun kilowatthodina získaná ze slunce.
Do ceny elektřiny ale nejsou započítány náklady na likvidaci odpadů či škody způsobené emisemi, ty jsou u alternativních zdrojů nižší než u klasických. Odborníci odhadují, že skutečná cena elektřiny z konvenčního zdroje je ve skutečnosti minimálně o tři koruny vyšší. "Cenu konvenční elektřiny dále zvýší zavedení ekologické daně v příštích letech. Tím by se měla zvýšit konkurenceschopnost obnovitelných zdrojů," řekl ekolog Martin Bursík.
Stát "čistou" energii také podporuje vyššími výkupními cenami či příspěvky na projekty. Rozvoji by měl pomoci i připravovaný zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, který má například garantovat po určitou dobu pevnou výkupní cenu elektřiny z obnovitelných zdrojů, aby podnikatelé měli jistotu, že se jim investice vrátí.
Další články v kategorii Ekologie
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)

Tweet



