Velké šelmy v Beskydech mají naději na větší ochranu
04.03.2003 | Mladá fronta Dnes
Vlci, rysi a medvědi mají šanci, že budou požívat trochu větší ochrany než doposud. Na návrhu sankcí proti těm, kteří zastřelí ve své honitbě šelmu, se v Rožnově pod Radhoštěm dohodli zástupci podniku Lesy České republiky, ministerstev zemědělství a životního prostředí a ústředí myslivců v Praze spolu s ochránci přírody, aktivisty a zástupci Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Návrh předpokládá, že v případě prokazatelného zastřelení šelmy myslivcem v některé z honiteb v Beskydech dostane patřičné myslivecké sdružení výpověď z nájmu. Návrh však budou nejdříve posuzovat právníci zastupující generální ředitelství Lesů České republiky v Hradci Králové, jehož zástupce se rovněž jednání v Rožnově zúčastnil. Zástupci lesů z kraje však odmítli výsledek jednání komentovat. "Počkáme, jak se k návrhu vyjádří ředitelství lesů," řekl jeden z nich. Dodal však, že trestní odpovědnost za zastřelení šelmy už ukládá zákon o ochraně přírody a krajiny. Návrh prosazovali ochranáři, neboť mají podezření, že někteří myslivci nemají šelmy, zejména vlky, příliš v lásce. Navíc zástupce Správy Chráněné oblasti Beskydy znervózňuje fakt, že za poslední dva roky padli za oběť neznámým střelcům v Beskydech tři rysi. "A to je jen za poslední dobu. Hrozivý je fakt, že téměř polovina z padesáti vysazených a vysílačkami sledovaných rysů v České republice a Německu padla za oběť lovcům," řekl odborník na šelmy z ostravské zoologické zahrady Ludvík Kunc. Jednání v Rožnově podle účastníků bylo chvílemi na ostří nože, především kvůli návrhu sankcí za újediště ve formě mrtvých zvířat u loveckých posedů, které ochranáři považují za návnady na šelmy, ovšem myslivci tvrdí, že těmito ostatky zvířat líčí na přemnožené lišky. "Nakonec se nám nepodařilo sankce proti těm, kdo újediště kladou, navrhnout. Ale i tak jsme spokojeni, že věci kolem velkých šelem konečně řeší pospolu zástupci všech, kterých se problematika velkých šelem týká," řekl Igor Genda z Hnutí Duha, který se rovněž sezení zúčastnil. Zoolog Ludvík Kunc vidí spíše naději lepšího přístupu myslivců k šelmám v jednání s jejich zástupci. "Mezi myslivci jsou mnozí takoví, kterým návrat šelem nevadí. Kdyby se oni do řad myslivců obrátili, bude to mít větší smysl, neboť mezi myslivci jsou kapacity, které ostatní velmi respektují," řekl zoolog. Pracovní skupina pro problematiku velkých šelem, v níž jsou kromě státních úředníků a vědců z Akademie věd také ochranáři, lesníci a myslivci, vznikla loni v prosinci a jednání v Rožnově pod Radhoštěm bylo prvním jednáním této skupiny v Beskydech.
Další články v kategorii Ekologie
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)

Tweet



