Velká Británie je pro větrnou energii
17.07.2003 | ÚZPI
Větrné turbíny by měly produkovat množství elektrického proudu, odpovídajícímu výkonu šesti jaderných elektráren. ŽP
Vláda Velké Británie oznámila záměr významně zvýšit podíl elektrické energie vyrobené z obnovitelných zdrojů. Proto udělí licence pro stavbu stovek rotorů na pobřeží. Větrné turbíny by měly produkovat množství elektrického proudu, odpovídajícímu výkonu šesti jaderných elektráren. Rozhodnutí pomůže vládě dosáhnout dílčích cílů v rámci politiky obnovitelných zdrojů a zároveň získá na dvacet tisíc pracovních míst. Ministryně obchodu a průmyslu Patricia Hewittová chce pronajmout velká území pobřežních oblastí na severozápadě země, v lokalitě Great Wash a v ústí řeky Temže firmám, které zde větrné elektrárny vystaví. Větrné farmy vybudované na pobřeží by měly produkovat více než desetinásobek dnešní produkce větrné energie a investice do stavby zřejmě přesáhnou šest miliard liber. Když se naplní očekávaní odborníků, měly by farmy pokrývat 5 % celkové spotřeby energie v Británii. Podle Ministerstva obchodu a průmyslu podpořila rozhodnutí výrazně i veřejnost, která se s vládou shoduje v rozšíření podpory obnovitelných zdrojů. "Nejlepší větrné podmínky z celé Evropy jsou na britském pobřeží a je podivné, že pokulháváme ve výrobě větrné energie za Německem, Španělskem a Dánskem, navíc když máme odborné studie celého pobřeží i technologické postupy, které byly vypracovány kvůli těžbě ropy ze Severního moře," řekla pro BBC Hewittová. Posun k většímu využívání pobřeží přivítali i ochránci životního prostředí, i když některé skupiny upozorňují na nebezpečí dopadu na ptačí populaci. Nadšeně přivítala zprávu Britská asociace větrné energie (BWEA). "Úspěch tohoto projektu dovede vládu ke splnění poloviny 10 % limitu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů a do roku 2010 získá produkci pro zásobování milionu britských domácností," řekl člen BWEA Marcus Rand. Alan Moore, ředitel společnosti National Wind Power, však varuje, že sice bude energie čistší, ale je zároveň třeba se smířit s tím, že bude dražší. "Je to cena za obnovitelnou energii. Dnes je elektřina vyrobená z obnovitelných zdrojů dražší než ta z elektráren spalujících zemní plyn, protože ceny plynu jsou v tuto chvíli velmi nízké," komentuje situaci Moore. Podle něj, bude sice cena za elektrický proud stoupat, ale bude v souladu s tím co vyhlašuje Bílá kniha energie. Když se celkový podíl obnovitelné energie dostane na úroveň 20 %, vzestup cen se zastaví, i díky tomu, že lidé budou nuceni snížit spotřebu. Podobný názor má i paní ministryně Hewittová. "Čím více vystavíme pobřežních větrných farem, tím více poklesne cena, tak jak se lidé budou postupně učit lépe využívat větru. Když se vyřeší otázka účinnosti, budeme mít jistotu, že účty spotřebitelů neporostou, protože jim bude stačit na stejný komfort méně elektřiny i tepla." Podle textu BBC News Online 14. 07. 2003. Hugo Charvát (EcoMonitor)
Další články v kategorii Ekologie
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)
- ČR vyzývá Evropskou komisi ke změnám obchodování s budoucími povolenkami v dopravě a vytápění. Cena musí být předvídatelná a stabilní (26.06.2025)
- V Rudolfově jako v prvním jihočeském městě začali loni třídit kuchyňský odpad (26.06.2025)
- Vědci zachytili, jak kosatky používají chaluhy jako nástroj (26.06.2025)
- Začíná obnova vzácných rašelinišť u Velkého Dářka (26.06.2025)
- Zbrusu nový finanční nástroj pro posílení cirkularity odpadů: Na kombinaci dotace a záruky za úvěr je připravena miliarda korun (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Státy rozhodly o ustavení mezivládního panelu pro chemické látky, odpady a znečištění (24.06.2025)
- Hmyzem roku je světluška. Ohrožuje ji světelný smog (24.06.2025)