V Ústí nad Labem magistrát zveřejnil ročenku o aktuálním stavu životního prostředí ve městě
09.08.2001 | Právo
Město Ústí nad Labem získalo v roce 1999 cenu Evropslé unie za pokrok dosažený v oblasti kvality ovzduší a o rok později obdrželo ve stejné prestižní soutěži cenu za přibližování se EU v oblasti zdravého životního prostředí. O stavu životního prostředí pak vypovídá zveřejněná ročenka za rok 2000, kterou vydal ústecký magistrát. Ročenku lze najít také na internetové adrese - http://www.mag - ul.cz/ekologie/rocenky/2000.
Mohou se rovnat s Evropou
Ročenka informuje o tom, že Ústí dříve právem považované za město s velmi špatnou kvalitou životního prostředí, se v mnohých rozhodujících ukazatelích dostalo na úroveň srovnatelnou s mnohými velkými městy u nás i v Evropě. Za posledních 10 let došlo nejen k výraznému zlepšení kvality ovzduší, ale byla postavena také centrální čistírna odpadních vod a daří se na ní postupně připojovat stále více obyvatel. Jak Právu potvrdil jednatel ústeckých Technických služeb Karel Ždych,ve městě byla také zavedena separace komunálního odpadu a podařilo se stabilizovat celý systém odpadového hospodářství. Také péče o městskou zeleň a čistotu města na Labi dostaly svůj řád, i když v tomto směru je stále co zlepšovat.
Svůj díl odvedla také Spolchemie
K výraznému zlepšení životního prostředí města přispěla i v minulých letech tolik kritizovaná ústecká Spolchemie. Chemici loni do ochrany životního prostředí, oblasti protihavarijní prevence, zdraví a bezpečnosti, investovali 152 milióny korun. Došlo také na stavbu nazvanou Segregace odpadních vod z výroby epichlorhydrinu, která spolu s rekonstrukcí kanalizace a čistírnou odpadních vod z výroby epichlorhydrinu zajistila dosažení evropských limitů. Dokončen byl nový sklad ropných látek, rozšířen automatický monitoring odpadních vod, jedna z investičních akcí přinesla i nižší produkci kapalných odpadů z výroby kyseliny oxynaftoové. Neméně důležité jsou však i zahajené práce na sanaci staré skládky v Chabařovicích, jejíž těleso bude zakryto nepropustnou fólií a vrstvou zeminy. Investice za 780 miliónů korun je financována Fondem národního majetku.
Snižují emise
Pevné odpady byly zneškodňovány prostřednictvím externích firem převážně skládkováním. Spolchemie v roce 2000 vyprodukovala 14 635 tun pevných odpadů, což je o 50 procent méně než v roce 1999. Odpady z kategorie nebezpečné, činily 5 960 tun. V roce 2000 pokračoval potěšitelný trend soustavného snižování emisí do ovzduší, Zůstaneme - li ještě za zdmi Spolchemie, jako největšího ústeckého průmyslového podniku, celkové emise ze závodu činily 190 tun, z čehož 147 tun představovaly emise oxidu siřičitého. Na snížení emisí do ovzduší o 10 procent proti roku 1999 se příznivě projevilo odstavení provozu kyseliny sírové, došlo i k poklesu vypouštěného znečištění do odpadních vod. V loňském roce pokleslo znečištění v ukazateli biologické spotřeby kyslíku o 35 procent proti roku 1999, obsah rtuti v odpadních vodách Spolchemie pak poklesl o 19 procent a obsah chlorovaných uhlovodíků se snížil o 43 procenta oproti roku 1999. Ústecká Spolchemie v této oblasti spolupracuje s Ministerstvem životního prostředí Spolkové republiky Německo a s Mezinárodní komisí na ochranu Labe.
Další články v kategorii Ekologie
- V Českém ráji byla po 13 letech nalezena vzácná orchidej korálice trojklanná (23.05.2025)
- Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti (23.05.2025)
- Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR (22.05.2025)
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)
- Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory (20.05.2025)
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)