V šumavských návštěvnických centrech uhynul rys a vlčice
06.05.2022 | ceskenoviny.cz
V šumavských návštěvnických centrech uhynula v posledních dnech dvě zvířata. Ve výběhu v Srní na Klatovsku pošla samice vlka, ve výběhu rysů v Kvildě na Prachaticku uhynul rys. Novináře o tom informoval ve zprávě Jan Dvořák, mluvčí šumavského národního parku, který obě návštěvnická střediska provozuje.
"Rysu Davidovi už bylo 10 let a jeho tělo muselo v mládí snášet ohromnou zátěž mnoha operací a s tím spojených anestézií. A protože na uhynulém zvířeti nejsou žádné známky zranění, předpokládáme, že se jedná o přirozený úhyn. Uvidíme, zda pitva, kterou provedou kolegové z Veterinární univerzity v Brně, nám prozradí více,“ uvedl koordinátor chovu zvířat v Návštěvnických centrech NP Šumava Oldřich Vojtěch.
Poraněného čtyřměsíčního rysa našel v roce 2012 při procházce nedaleko Solné Lhoty u Vimperka kolemjdoucí. O mládě se v počátku starala záchranná stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku. Následně pak ochočený rys zamířil do návštěvnického centra v Kvildě.
Samice vlka Pandora se dostala do Srní v roce 2015 ze zoologické zahrady Lohberg. Se samcem Gregem z Plzeňské zoo založili ve výběhu v Srní smečku, v níž žilo 14 vlků. „Pandoře už bylo 12 let a také nemá žádné známky zranění. I v tomto případě předpokládáme, že se jedná o přirozený úhyn – prostě přišel její čas,“ dodal Vojtěch.
Vlčí smečka ve výběhu v Srní má nyní 13 vlků. „Zatím nepozorujeme, že by docházelo k nějaké změně chování celé rodiny. Doufáme, že to tak bude i nadále a určitě nebudeme smečku stresovat například tím, že bychom jim tam přivezli nového vlka. Stejně budeme postupovat i v případě výběhu rysů, kde zůstane rysí samice sama,“ uvedl Vojtěch.
Kvůli plánované opravě návštěvnické lávky bude návštěvnické centrum na pozorování vlka v Srní od 16. května do 30. června ve všední dny uzavřeno. O víkendech zůstane provoz i v této době zachován. "Opravy na vyhlídkové plošině, která se klene nad výběhem vlků, už nesnesou odkladu. Dožité jsou především prvky zábradlí, které se musejí bezpodmínečně vyměnit. Bezpečnost návštěvníků je totiž v každém ohledu na prvním místě,“ uvedl Dvořák.
Další články v kategorii Ekologie
- Ústřední povodňová komise MŽP: Preventivně reagujeme na výrazné srážky v Jeseníkách a Beskydech. Úřady, povodí i záchranný systém jsou v pohotovosti (09.07.2025)
- Ministerstva zemědělství a životního prostředí podpořila projekt Putování za kořeny – nový impuls pro venkov, krajinu i turismus (09.07.2025)
- Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě (08.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)