V půdě v Kladně je příliš síry a pesticidů
16.07.2003 | Mladá fronta Dnes
Nadlimitní koncentraci chemických látek objevili odborníci ve vzorku půdy ze zahrady v Budečské ulici v lokalitě Na Šestém v Kladně. Zamoření půdy zřejmě souvisí se sousední průmyslovou zónou, která život v této lokalitě v různé míře ovlivňuje již desítky let. Rozbor vzorků půdy nechalo provést město Kladno na základě připomínek obyvatel z Kladna-Dříně. "Lidé z této lokality v poslední době opakovaně poukazovali na poškození rostlin na zahradách svých domů," vysvětlil první náměstek kladenského primátora Dan Jiránek.Z dosud dostupných výsledků šetření mimo jiné vyplývá, že je vzorek zeminy významně znečištěný sírou, chlorem, polycyklickými aromatickými uhlovodíky a pesticidy. "Jasnou příčinu úhynu rostlin rozbor neprokázal. Dá se ovšem předpokládat její pravděpodobná souvislost s vysokými obsahy síry a chloru v půdě," doplnil vedoucí odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovan Víta.Původ zjištěné kontaminace podle jeho slov zřejmě souvisí s blízkou průmyslovou činností a exhalacemi, které ovlivňují tuto lokalitu déle než 100 let. Dříve tu byly provozy kladenských hutí, dnes jsou zde kromě Energetického centra desítky různých, většinou menších firem."Magistrát současně objednal odběr tří vzorků z dalších lokalit v této části města. Jejich rozbor bude nyní zaměřen především na látky, které byly v prvním vzorku v nadlimitní koncentraci," připomněl Jiránek. Vzorky odebrali pracovníci odboru životního prostředí v minulém týdnu v Kladně-Dubí, Kladně-Dříni a na hranici průmyslové zóny a Kročehlav.Jejich výsledky budou známé na přelomu července a srpna. "Posouzení možného vlivu na zdraví obyvatel není do té doby možné odvodit," vysvětlil Víta. Po ukončení druhé série analýz navíc magistrát požádá o odborné stanovisko také Státní zdravotní ústav.Lidé bydlící v této lokalitě proto stále nevědí, na čem vlastně jsou."Výsledky prvních měření už sice známe, ale z toho se například nedozvíme, jaké následky může mít konzumace úrody ze zdejších zahrad na naše zdraví," říká jedna ze zdejších obyvatelek Milada Bendlová.
Další články v kategorii Ekologie
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)

Tweet



