V půdě v Kladně je příliš síry a pesticidů
16.07.2003 | Mladá fronta Dnes
Nadlimitní koncentraci chemických látek objevili odborníci ve vzorku půdy ze zahrady v Budečské ulici v lokalitě Na Šestém v Kladně. Zamoření půdy zřejmě souvisí se sousední průmyslovou zónou, která život v této lokalitě v různé míře ovlivňuje již desítky let. Rozbor vzorků půdy nechalo provést město Kladno na základě připomínek obyvatel z Kladna-Dříně. "Lidé z této lokality v poslední době opakovaně poukazovali na poškození rostlin na zahradách svých domů," vysvětlil první náměstek kladenského primátora Dan Jiránek.Z dosud dostupných výsledků šetření mimo jiné vyplývá, že je vzorek zeminy významně znečištěný sírou, chlorem, polycyklickými aromatickými uhlovodíky a pesticidy. "Jasnou příčinu úhynu rostlin rozbor neprokázal. Dá se ovšem předpokládat její pravděpodobná souvislost s vysokými obsahy síry a chloru v půdě," doplnil vedoucí odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovan Víta.Původ zjištěné kontaminace podle jeho slov zřejmě souvisí s blízkou průmyslovou činností a exhalacemi, které ovlivňují tuto lokalitu déle než 100 let. Dříve tu byly provozy kladenských hutí, dnes jsou zde kromě Energetického centra desítky různých, většinou menších firem."Magistrát současně objednal odběr tří vzorků z dalších lokalit v této části města. Jejich rozbor bude nyní zaměřen především na látky, které byly v prvním vzorku v nadlimitní koncentraci," připomněl Jiránek. Vzorky odebrali pracovníci odboru životního prostředí v minulém týdnu v Kladně-Dubí, Kladně-Dříni a na hranici průmyslové zóny a Kročehlav.Jejich výsledky budou známé na přelomu července a srpna. "Posouzení možného vlivu na zdraví obyvatel není do té doby možné odvodit," vysvětlil Víta. Po ukončení druhé série analýz navíc magistrát požádá o odborné stanovisko také Státní zdravotní ústav.Lidé bydlící v této lokalitě proto stále nevědí, na čem vlastně jsou."Výsledky prvních měření už sice známe, ale z toho se například nedozvíme, jaké následky může mít konzumace úrody ze zdejších zahrad na naše zdraví," říká jedna ze zdejších obyvatelek Milada Bendlová.
Další články v kategorii Ekologie
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)
- ČR vyzývá Evropskou komisi ke změnám obchodování s budoucími povolenkami v dopravě a vytápění. Cena musí být předvídatelná a stabilní (26.06.2025)
- V Rudolfově jako v prvním jihočeském městě začali loni třídit kuchyňský odpad (26.06.2025)
- Vědci zachytili, jak kosatky používají chaluhy jako nástroj (26.06.2025)
- Začíná obnova vzácných rašelinišť u Velkého Dářka (26.06.2025)
- Zbrusu nový finanční nástroj pro posílení cirkularity odpadů: Na kombinaci dotace a záruky za úvěr je připravena miliarda korun (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Státy rozhodly o ustavení mezivládního panelu pro chemické látky, odpady a znečištění (24.06.2025)
- Hmyzem roku je světluška. Ohrožuje ji světelný smog (24.06.2025)