V případu českých lesů vůbec nejde o dříví ani o lidi
25.03.2005 | Silvarium
Co se vybaví komukoli z nás při vyslovení slov státní lesy České republiky? Většině mediální přestřelky mezi ministerstvem zemědělství, státním podnikem Lesy ČR, soukromými podnikateli, kteří provozují svoje živnosti ve státních lesích, odborovými organizacemi a také sdruženími podnikatelů.Téma diskusí, urážek a vzájemného obviňování je vždy stejné -hospodaření s majetkem státu, systém prodeje dříví, miliardové zisky. Běžný smrtelník se v této situaci asi těžko orientuje, je ale otázkou, jak se v ní orientují sami představitelé výše zmiňovaných skupin. Média vždy zajímala a zajímat budou lidské příběhy, utrpení a starosti. Představitelé firem, které ve státních lesích podnikají, to vědí, a je nutno přiznat, že my, novináři, jim na to rádi skočíme. Vždyť co je mediálně zajímavější než protesty lidí, házení vejci, křik demonstrantů z obav o ztrátu zaměstnání.
Když se ale zamyslím hlouběji, tak musím konstatovat, že celá mediální kauza je tak trochu absurdní. Ono totiž nejde o dříví ani o lidi. Jde jen a pouze o velké peníze. A tyto peníze chtějí získat podnikatelé, kteří se sdružují do různých asociací a na svoji obranu používají značně nevybíravé způsoby. Slyšíme pouze argumenty bez důkazů. Stále dokola se hovoří o miliardových ztrátách soukromých firem a poukazuje se na údajné manipulace ze strany státního podniku Lesy ČR. Jde sice o velké peníze, ale o peníze, které patří daňovým poplatníkům.
Všude na světě si stát chrání svoje přírodní bohatství. Zisky z těžby dřeva jdou zejména do státní pokladny, aby mohly být plněny i další funkce lesa, jako je například rekreace, péče o lesní stezky apod. Zdá se mi logické, že za prodej státního dříví dostane stát peníze. Zdá se mi logické, když stát na práce ve svých lesích najme soukromé společnosti, kterým za práci zaplatí. Připadá mi ale nelogické, když za prodej státního dříví dostane peníze soukromý podnikatel a státu za to odevzdá spropitné. Mají tedy argumenty České asociace podnikatelů v lesním hospodářství vůbec nějakou logiku? Nespletli si dobu, v níž podnikají?
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



