V Paříži dnes začne neformální jednání evropských ministrů životního prostředí ke změně klimatu
03.07.2008 | Ministerstvo životního prostředí
Ministři životního prostředí z členských zemí EU se dnes sejdou v Paříži. Hlavním tématem diskusí během dvoudenního neformálního zasedání Rady EU pro životní prostředí bude změna klimatu. „Blíží se termín, kdy chceme dojít k nové globální klimatické dohodě, která nahradí Kjótský protokol a tak budeme diskutovat právě o budoucí evropské strategii v mezinárodních jednáních v oblasti změn klimatu,“ uvedl vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík, který českou delegaci v Paříži povede.
Diskuse bude o tom, jak má Evropská unie vystupovat při přípravě na prosincový klimatický summit OSN v Poznani a přímo na něm. Jednání o nové celosvětové klimatické dohodě by měla vyvrcholit o rok později v Kodani jejím přijetím. „Role České republiky bude při vyjednávání za Evropu klíčová, budeme proto pečlivě sledovat, kam se podaří jednání dovést francouzskému předsednictví a s francouzskými kolegy spolupracovat. Po poznaňském summitu převezmeme vedení my. Nebude to žádná legrace,“ dodal Bursík.
Pařížské zasedání je první radou ministrů životního prostředí, které budou předsedat Francouzi, kteří své předsednictví v Unii zahájili včera. Všechny tři země nastupujícího předsednického „tria“, jehož součástí je i Česká republika, označily globální změny klimatu jako svou hlavní prioritu v oblasti životního prostředí.
Dalším zásadním bodem v diskusi na pařížské neformální Radě EU pro životní prostředí bude samozřejmě také klimaticko-energetický balíček, který je konkrétním krokem a opatřením EU v boji se změnami klimatu. Ministři životního prostředí budou balíček projednávat jak separátně, tak i s ministry členských zemí pro energetiku v rámci pátečního společného pracovního oběda.
Jejich debaty v Paříži se zaměří především na problematické body balíčku, jako je solidarita mezi členskými zeměmi v procesu snižování emisí skleníkových plynů, flexibilita v plnění závazků a úniky emisí uhlíku v důsledku možného přesunu průmyslových producentů mimo prostor EU. „Cíl snížit emise o 20 % do roku 2020 nikdo nezpochybňuje, jde jen o doladění technických detailů jako je například flexibilita jednotlivých zemí v přizpůsobení se novým opatřením, způsob přerozdělování výnosů z aukcí povolenek apod.,“ popsal Bursík.
Další články v kategorii Ekologie
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)

Tweet



