V oblasti se objevují nové druhy živočichů
10.07.2003 | Deník Lučan
Například ze skupiny ryb je z tohoto regionu v literatuře zmínka o výskytu 50 druhů včetně mihulí. Z nich zde v současné době již nenajdeme například jesetera velkého, mihuli říční, lososa atlantského, pstruha mořského, okounka pstruhového, sumečka amerického a další druhy. Naopak nově se zde objevily druhy jako je amur bílý, tolstolobik bílý a pestrý, ostroretka stěhovavá, parmička východní a další. Zhodnotit tyto změny však bude trvat delší dobu. Nejedná se totiž o samovolné změny, ale o změny, na kterých má velký podíl introdukce.
Mnohem stabilnější je situace u obojživelníků a plazů. Z literatury je znám výskyt 21 druhů, kterým je bohužel až v posledních letech věnována náležitá pozornost. Nově proto ještě bude nutné doložit starší údaje o výskytu ropuchy krátkonohé, rosničky zelené a snad i ještěrky zelené, protože ojedinělý místní výskyt není hlavně na Podbořansku vyloučen.
Nejpočetnější jsou samozřejmě ptáci, kterých bylo na území bývalého okresu Louny zjištěno 288 druhů. Ve srovnání s exotickými zeměmi je to zanedbatelné množství. V porovnání s celkovým počtem u nás zjištěných druhů je to však 72%, což dokládá, že tento region má ještě dobré životní podmínky pro mnoho druhů. U této živočišné skupiny dochází stále k určitým změnám, což je dáno schopností přesouvat se v krátké době na velké vzdálenosti. Přesto zde jako hnízdič vymizel tetřev hlušec, jeřábek lesní, mandelík hajní, ťuhýk rudohlavý a ťuhýk menší, poštolka rudonohá a některé další druhy. Naproti tomu se téměř každým rokem objevuje některý nový druh v období jarního, nebo podzimního tahu, nebo zimování. V posledních letech to byla například sýkořice vousatá a racek bělohlavý.
Poměrně dobře se dají určit změny, ke kterým dochází u skupiny savců. Do současnosti bylo na území, o kterém hovoříme známo 69 druhů. Z nich patrně vymizel pouze tchoř stepní. Naproti tomu nových druhů bylo zaznamenáno v posledních letech několik. Z drobných savců to byl netopýr parkový a hraboš mokřadní. Z cizích druhů pak psík mývalovitý, mýval severní, norek americký a nutrie říční.
Samozřejmě není možné podle změn, ke kterým dochází na tak malém území, usuzovat na vymírání živočichů. Rozhodně, ale tyto změny mohou upozornit na pozitivní, nebo negativní změny, ke kterým dochází ve sledovaném regionu.
Další články v kategorii Ekologie
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)
- ČR vyzývá Evropskou komisi ke změnám obchodování s budoucími povolenkami v dopravě a vytápění. Cena musí být předvídatelná a stabilní (26.06.2025)
- V Rudolfově jako v prvním jihočeském městě začali loni třídit kuchyňský odpad (26.06.2025)
- Vědci zachytili, jak kosatky používají chaluhy jako nástroj (26.06.2025)
- Začíná obnova vzácných rašelinišť u Velkého Dářka (26.06.2025)
- Zbrusu nový finanční nástroj pro posílení cirkularity odpadů: Na kombinaci dotace a záruky za úvěr je připravena miliarda korun (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Státy rozhodly o ustavení mezivládního panelu pro chemické látky, odpady a znečištění (24.06.2025)
- Hmyzem roku je světluška. Ohrožuje ji světelný smog (24.06.2025)