V neděli začne již pošesté v ČR Evropský týden mobility
14.09.2007 | Agris
V neděli 16. září začíná v 75 českých a moravských městech již pošesté Evropský týden mobility, během kterého se v celé Evropě lidé účastní akcí, které organizuje jejich město, obec či oni sami. Vyvrcholením Týdne mobility je Evropský den bez aut (22. září) - zábava, soutěže, pohoda na ulici bez aut. Jeho letošním heslem jsou „Ulice pro lidi“.
Celoevropská kampaň upozorňuje na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou ve městech a zároveň propagovat možnosti a výhody používání udržitelných forem dopravy (pěší chůze, kolo, tramvaj, autobus, vlak).
V průběhu Evropského týdne mobility se vedle kampaně zaměřené na jednotlivé dny - Den pěší chůze, Den veřejné dopravy, Den cyklistiky, Den zelených stezek, Den pro pohyb a zdraví, apod. - město zavazuje, že provede pozitivní změny, které poslouží rozvoji města dlouhodobě, např. zklidnění center a městských čtvrtí (obytné zóny, pěší zóny), omezení nákladní dopravy v centru, stavby pro bezpečnost občanů a hlavně dětí apod.
V České republice se do kampaně zapojí 75 měst, tím se v Evropě řadíme na 6. místo co do počtu měst. Na evropské stránky kampaně se zatím přihlásilo 33 zemí (30 z Evropy a tři z jiných kontinentů - Brazílie, Ekvádor a Thajsko). Celkem se kampaně účastní 1429 měst (číslo se ještě do soboty 16. září určitě zvýší).
Ve 22 našich městech bude jeden den MHD zdarma s různými obměnami. V Ostravě se 21. září stane platnou jízdenkou v MHD také platný malý technický průkaz, v Kroměříži bude malý technický průkaz platit jako jízdenka po celý týden a v Luhačovicích bude 20. září ráno zdarma vypravena autobusová linka ČSAD pro městskou hromadnou dopravu.
V Praze se např. v neděli zájemci mohou vydat vlakem do Zbraslavi na prohlídku stavby Pražského okruhu a odpoledne v Modřanech také pojedou rodiny s dětmi na „Pražské cyklozvonění“. V Praze se také koná celotýdenní série aktivit pod heslem Zažít město jinak, kterou pořádá platforma Auto*Mat (http://www.auto-mat), Den bez aut tu vyvrcholí již tradiční cyklojízdou, na které se loni sešlo bezmála 1300 cyklistů (http://www.cyklojizdy.cz). V Ústí nad Labem pojedou na in-linech velký okruh městem, přičemž bude odkloněna doprava, zatímco v Litoměřicích uspořádají zábavné dopoledne pro všechny prvňáčky na dopravním hřišti.
Programy jednotlivých měst podle krajů, podle dnů i podle abecedy najdete na www.env.cz/etm. Pro bližší informaci z měst se můžete obrátit přímo na místní koordinátory kampaně (kontakt je uveden v programu města nebo přímo v Seznamu kontaktů).
Další informace:
České stránky kampaně: http://www.env.cz/etm
Evropské stránky kampaně: http://www.mobilityweek.eu
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



