V lednu vládne v lesích klid zbraní

Leden je v přírodě dobou hájení zvěře. Kromě zajištění klidu v honitbách je nejdůležitější povinností myslivců obstarat dostatek potravy u krmelců. Na pozoru se v zimě musejí mít pouze mladí divočáci a škodná zvěř. "V tomto období je nejdůležitější přikrmování veškeré drobné i spárkaté zvěře. Třikrát týdně proto dodáváme na krmeliště různé druhy vhodné potravy," řekl předseda myslivecké komise Okresního mysliveckého spolku v Rychnově nad Kněžnou Josef Novák. Pestrou paletu krmení tvoří například vojtěškové či luční seno, jetel, obilniny a dužnatá krmiva jako řepa nebo mrkev.

Kromě jelena evropského, který se loví do poloviny ledna, teď myslivci střílí jen celoročně nehájenou zvěř. Patří k ní selata a nejvýše dvouletá mláďata divočáků a škodná, zejména lišky nebo kuny.Právě divoká prasata se v posledních letech nevídaně přemnožila. V létě bývají ukryta v lesích nebo v kukuřičných polích, kde mají dostatek potravy, a lovci se k nim nedostanou. K odstřelu proto využívají zimní měsíce, zvláště pokud je sníh a mohou sledovat pohyb zvířat."Vzhledem k populační explozi černé zvěře je šance jejich stavy alespoň částečně omezit," potvrdil Novák.

Podle myslivců pokud zvířata nemají hlad a není příliš mnoho sněhu, mrazivé počasí jim nevadí."Je-li hodně sněhu, zvěř se těžko dostává k přirozené potravě a hlavně drobná a srnčí se ve sněhu špatně pohybuje. To jí ubírá potřebnou energii. Letos je však v lesích stále dost bylinného podrostu a navíc se řádně přikrmuje. Mráz, který panoval v posledních dnech, vůbec nevadí," vysvětlil Novák.Hrozbou pro srnčí zvěř jsou pole s ozimou řepkou, která svými zelenými výhonky láká stáda z širokého okolí. Pokud nemají příjem vláknité potravy, především sena, zvířata trpí střevními katary a mohou i uhynout.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info