V Jeseníkách odumírají stromy
18.11.2003 | Právo
Lesy na vrcholcích hor Jeseníků jsou vážně poškozeny a odumírají. Lesníci se snaží horské hřebeny znovu zalesnit, ale nikdo neví, jestli stihnou nahradit odumírající stromy včas. Na špatném stavu lesů v Jeseníkách se podepsalo zalesnění nevhodnými dřevinami, kůrovcové kalamity, imise a nepříznivé klimatické podmínky.Zatím lesáci znovu osázeli jen dvanáct procent zamýšlené plochy. Z původních porostů zbylo v nejvyšších partiích hor Hrubého Jeseníku jen pět až deset procent, v masívu Králického Sněžníku asi dvacet procent. Zbytek tvoří stromy, které sem byly vysazeny na konci 19. století.
Naši předci však použili nevhodná semena smrku z nížin, který tvrdým klimatickým podmínkám hor špatně odolává. "Nepůvodní porosty se teď začínají rozpadat, usychají a lámou se. Nevíme, jak dlouho ještě vydrží, ale může to být otázka jen několika desetiletí," říká Vlastimil Štefl z oblastního inspektorátu v Šumperku.Lesníci se proto snaží les obnovit a nahradit kvalitními dřevinami. Za devět let už vysázeli na devět set tisíc sazenic. "Zatímco ztráty v běžných lokalitách se pohybují kolem patnácti procent, u nás je to dvakrát více. Jsou i místa, kde nepřežije žádná sazenice," konstatuje Štefl. Z tří a půl tisíce hektarů se tak podařilo obnovit les jen na ploše 428 hektarů.
Proč jsou lesníci ve svém úsilí tak málo úspěšní? Svůj díl viny má rozhodně znečištění půdy imisemi z minulosti. V důsledku působení člověka dochází také ke změnám počasí, což se projevuje výkyvy teplot: extrémní sucha střídají povodně. "Větší úspěšnosti brání také nedostatek původního osiva, porosty ohrožuje kůrovec a zvěř," vypočítává Jan Řezáč, tiskový mluvčí podniku Lesy České republiky.Právě živelní pohromy a kůrovcové kalamity lesy decimují. V letošním roce je nejhorší situace u Rudy nad Moravou a na Šternbersku v okolí Dětřichova. Stromy napadené kůrovcem tady lesáci kácejí a zbavují kůry. "Zpracovali jsme už třicet tisíc kubíků kůrovcového dřeva, což je čtvrtina naší produkce," říká Jiří Hanuš ze šternberské lesní správy.
Obnova lesa v Jeseníkách už stála Lesy ČR patnáct milionů korun, další miliony jdou na výzkumné projekty. Ani vědci však nenašli účinný lék na záchranu lesa. "Také oni stále hledají správné metody a nedokážou odhadnout, jak dlouho může obnova horských lesů trvat," přiznává Štefl.
Další články v kategorii Ekologie
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)

Tweet



