V Jeseníkách odumírají stromy
18.11.2003 | Právo
Lesy na vrcholcích hor Jeseníků jsou vážně poškozeny a odumírají. Lesníci se snaží horské hřebeny znovu zalesnit, ale nikdo neví, jestli stihnou nahradit odumírající stromy včas. Na špatném stavu lesů v Jeseníkách se podepsalo zalesnění nevhodnými dřevinami, kůrovcové kalamity, imise a nepříznivé klimatické podmínky.Zatím lesáci znovu osázeli jen dvanáct procent zamýšlené plochy. Z původních porostů zbylo v nejvyšších partiích hor Hrubého Jeseníku jen pět až deset procent, v masívu Králického Sněžníku asi dvacet procent. Zbytek tvoří stromy, které sem byly vysazeny na konci 19. století.
Naši předci však použili nevhodná semena smrku z nížin, který tvrdým klimatickým podmínkám hor špatně odolává. "Nepůvodní porosty se teď začínají rozpadat, usychají a lámou se. Nevíme, jak dlouho ještě vydrží, ale může to být otázka jen několika desetiletí," říká Vlastimil Štefl z oblastního inspektorátu v Šumperku.Lesníci se proto snaží les obnovit a nahradit kvalitními dřevinami. Za devět let už vysázeli na devět set tisíc sazenic. "Zatímco ztráty v běžných lokalitách se pohybují kolem patnácti procent, u nás je to dvakrát více. Jsou i místa, kde nepřežije žádná sazenice," konstatuje Štefl. Z tří a půl tisíce hektarů se tak podařilo obnovit les jen na ploše 428 hektarů.
Proč jsou lesníci ve svém úsilí tak málo úspěšní? Svůj díl viny má rozhodně znečištění půdy imisemi z minulosti. V důsledku působení člověka dochází také ke změnám počasí, což se projevuje výkyvy teplot: extrémní sucha střídají povodně. "Větší úspěšnosti brání také nedostatek původního osiva, porosty ohrožuje kůrovec a zvěř," vypočítává Jan Řezáč, tiskový mluvčí podniku Lesy České republiky.Právě živelní pohromy a kůrovcové kalamity lesy decimují. V letošním roce je nejhorší situace u Rudy nad Moravou a na Šternbersku v okolí Dětřichova. Stromy napadené kůrovcem tady lesáci kácejí a zbavují kůry. "Zpracovali jsme už třicet tisíc kubíků kůrovcového dřeva, což je čtvrtina naší produkce," říká Jiří Hanuš ze šternberské lesní správy.
Obnova lesa v Jeseníkách už stála Lesy ČR patnáct milionů korun, další miliony jdou na výzkumné projekty. Ani vědci však nenašli účinný lék na záchranu lesa. "Také oni stále hledají správné metody a nedokážou odhadnout, jak dlouho může obnova horských lesů trvat," přiznává Štefl.
Další články v kategorii Ekologie
- Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě (08.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)