V Českém Švýcarsku dosejí druhově méně pestré louky sesbíranými semeny
08.07.2024 | ceskenoviny.cz
Správa národního parku České Švýcarko doseje druhově méně pestré louky semeny sesbíranými v jiných lokalitách. Přebytky nabídne místním zemědělcům, kteří si tak budou moci své louky také zpestřit. ČTK to řekl mluvčí správy parku Tomáš Salov.
Botanici nejprve vytipovali druhově pestré louky. "Jedná se o louky, které jsou dlouhodobě obhospodařovány přiměřenou pastvou nebo sečí ve vhodných intervalech a obdobích," uvedl Salov. Odborná firma se speciálním strojem pak sesbírala například u Srbské Kamenice na Děčínsku semena. Pracovníci firmy je usuší, vytřídí a zabalí. Správa parku pak s nimi bude dál pracovat.
Správa parku semena využije k zakládání takzvaných mateřských ploch. "To jsou plochy, kde budou byliny a traviny dále pěstovány za účelem další produkce semen. Získávaná semena budou v příštích letech využívána k obohacování druhově chudších luk," řekl mluvčí. Pokud bude mít nějaké přebytky, nabídne je správa parku místním zemědělcům.
Českosaské Švýcarsko je známé především svými skalními městy a věžemi z pískovce, které jsou obklopené rozmanitou přírodou. Oblast má jak na české, tak na německé straně status národního parku, tedy nejpřísnější možnou ochranu. V Německu je národním parkem o rozloze 93 kilometrů čtverečních od roku 1990, národní park České Švýcarsko o rozloze 80 kilometrů čtverečních byl vyhlášen v roce 2000. Do podoby parku zasáhla v minulosti kůrovcová kalamita a před dvěma lety rozsáhlý požár v okolí Hřenska.
Požářiště v národním parku České Švýcarsko prošlo od obřího požáru intenzivním vývojem. Po odjezdu hasičů zůstala na řadě míst planina s ohořelými torzy stromů, na zemi byl jen popel a písek. Les se začal obnovovat takřka ihned. Nejprve se začaly objevovat houby a drobné výhonky. Dnes je v porostu podle mluvčího parku dominantní bříza, zastoupené jsou ale i další druhy, které budou les postupně formovat.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Ekologie
- Obce oceněné Zelenou stuhou si mezi sebou rozdělí 33 milionů korun na zlepšení životního prostředí (14.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)
- Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna (12.05.2025)
- Invazní sršeň nemá přirozeného nepřítele. Pomoci musí člověk (06.05.2025)
- Intersucho: Na třetině území jsou tři nejhorší stupně půdního sucha (06.05.2025)
- Další část modernizace pražské ústřední čistírny vod začne příští rok (05.05.2025)
- Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších letos odtává nebývale rychle (05.05.2025)
- S.A.B. Aerospace dokončuje v Brně konstrukci družice k výzkumu klimatických změn (04.05.2025)
- Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie (02.05.2025)
- Koním Převalského na pražských Dívčích hradech se narodila dvě mláďata (02.05.2025)