Unie rozčiluje zemědělce, jde proti přírodě
11.02.2008 | Denik.cz
Mírná zima a denní teploty pohybující se kolem deseti stupňů Celsia přidělávají starosti pěstitelům ozimých obilovin a řepky. Zemědělci už v tuto dobu začínali s postupným přihnojováním porostů.
Podle nařízení Evropské unie však nesmějí až do konce února dusíkatá hnojiva používat. Pokud zákaz poruší, hrozí jim, že přijdou o dotace. V předchozích mírných zimách už zemědělci z Olomoucka začínali s dodáváním živin ozimým pšenicím a řepkám.
„Teď se u nás však porosty během zimního období přihnojovat nesmějí. Evropská komise to jedním ze svých nařízení úplně zakazuje v době od prvního listopadu do konce února. Nebere se v potaz ani to, že rostliny díky mírným teplotám bez problémů vegetují i v lednu a v únoru a živiny potřebují,“ sdělil ředitel olomoucké agrární komory Miloš Porč.
Důvodem, proč se nesmějí po celou zimu používat hnojiva jsou především obavy ze znečištění vod.
„To však hrozí jen v případě, že je půda silně promrzlá a hnojiva by odtekla do povrchových vod a znečistila je. Nařízení nebere ohled na to, jaký je průběh zimy, ani na to, co se skutečně děje na poli. Je vlastně dané jen kalendářem, nikoliv aktuálním počasím. Zemědělci, kteří ho poruší, však mohou přijít o dotace,“ upozornil Porč.
V polovině února se do prvního přihnojování porostů řepky olejné obvykle pouštěli také zemědělci ze společnosti Agra ve Velkém Týnci na Olomoucku.
„Porosty na to velmi pozitivně zareagují, vytvářejí pak mohutnější kořeny a velkou listovou růžici. Dusíkatá hnojiva potřebují také ozimé obiloviny. Nedostatek živin se později projeví nižším výnosem – citelné je to hlavně u řepky,“ uvedl agronom Antonín Koutný.
Ani týnečtí pěstitelé však nechtějí zbytečně riskovat snížení nebo ztrátu dotací z Evropské unie. „Její nařízení samozřejmě dodržíme, do konce února přihnojovat nebudeme. Nestojí to za případné problémy,“ poznamenal Koutný.
Rovněž v Bohuňovicích na Olomoucku zemědělci v minulosti přihnojovali ozimy podle potřeby.
„Nařízení unie musíme dodržovat také, takže se do toho pustíme nejdříve začátkem března. Ideální situace to však není, mělo by se to dělat, jak je to aktuálně potřeba. Letošní zima je naštěstí mírná a porosty jsou v poměrně dobrém stavu. Přechodný nedostatek živin by jim neměl zásadně uškodit,“ míní ředitel Zemědělského družstva Bohuňovice Václav Stejskal.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



