Uhynulá zvířata hnijí na farmách
16.07.2003 | Mladá fronta Dnes
Na některých farmách na Kroměřížsku se začínají rozkládat uhynulá hospodářská zvířata. Zemědělci se totiž vzbouřili a nechtějí za jejich odvoz platit asanačním ústavům. Ze dne na den byli totiž postaveni před hotovou věc. Ceny za likvidaci uhynulých zvířat od 1. července několikanásobně vzrostly. „Je to šok, ale hlavně je to cenový diktát,“ zlobí se ředitel Okresní agrární komory v Kroměříži Jaroslav Kolařík. Spor by měl podle něj vyřešit stát. Počínaje 1. červencem totiž vstoupila v platnost vyhláška, která zakazuje jakékoliv používání masokostní moučky. Asanační ústavy, které se starají o likvidaci uhynulých zvířat, přitom z prodeje kostní moučky kryly značnou část nákladů za likvidaci. Teď o tento zisk přišly. Do 1. července chtěly od zemědělců korunu padesát za kilogram váhy uhynulého zvířete. Nyní požadují 8,50 koruny.„Zemědělci se vzbouřili. Vždyť tak je každá uhynulá kráva přijde na pět tisíc. Jestliže se stát rozhodl nadstandardně chránit potravinový řetězec, měl by také zaplatit náklady, nebo do toho vstoupit nějak jinak,“ staví se za zemědělce ředitel agrární komory.Stát zkrmování masokostní moučky zcela zakázal v obavách ze šíření lidské varianty BSE, takzvané nemoci šílených krav. Dosud se mohla zpracovávat alespoň svalovina a kosti, od 1. července však není možné ani to. „Nyní tedy sloužíme za vzor celému světu. Například v USA se masokostní moučka zkrmuje vesele dál. Jenže se nikdo nepostaral o to, kdo to všechno zaplatí,“ argumentuje Kolařík.Přenos nemoci ze svaloviny a kostí přitom nebyl dosud prokázán, i když jisté riziko existuje. „Zákon udělal ze dne na den z masokostní moučky odpad, který navíc nařídil spalovat v elektrárnách nebo cementárnách. To ale přece nemůže platit zemědělec,“ argumentuje Kolařík, který jednal se zástupci asanačních ústavů alespoň o zmírnění podmínek, zatím však neúspěšně.Mrtvá zvířata už leží na farmách v Morkovicích, Postoupkách a Kostelci u Holešova. Zemědělci nechtějí za odvoz platit víc. Argumentují tím, že zákon jasně mluví o sjednané ceně, s nimi však drastické zvýšení cen těchto služeb neprojednával nikdo.
Další články v kategorii Ekologie
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)
- ČR vyzývá Evropskou komisi ke změnám obchodování s budoucími povolenkami v dopravě a vytápění. Cena musí být předvídatelná a stabilní (26.06.2025)
- V Rudolfově jako v prvním jihočeském městě začali loni třídit kuchyňský odpad (26.06.2025)
- Vědci zachytili, jak kosatky používají chaluhy jako nástroj (26.06.2025)
- Začíná obnova vzácných rašelinišť u Velkého Dářka (26.06.2025)
- Zbrusu nový finanční nástroj pro posílení cirkularity odpadů: Na kombinaci dotace a záruky za úvěr je připravena miliarda korun (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Státy rozhodly o ustavení mezivládního panelu pro chemické látky, odpady a znečištění (24.06.2025)
- Hmyzem roku je světluška. Ohrožuje ji světelný smog (24.06.2025)