U zajíce prokázána tularemie

Veterináři kvůli této zaječí nemoci vyhlásili mimořádná veterinární opatření. Veterináři zjistili v oblasti Krupky tularemii. Nakažen byl zajíc, který pošel v tamním psím útulku, kam ho po odchytu v zuboženém stavu převezli strážníci městské policie. Krajská veterinární správa pro Ústecký kraj, Inspektorát Teplice, kvůli této nebezpečné nákaze vyhlásila mimořádná veterinární opatření.

Jako ohnisko nemoci určili veterináři katastr obce Krupka a ochranné pásmo vymezili na obce Horní Krupka, Unčín, Bohosudov, Soběchleby, Nové Modlany, Vrchoslav a Přítkov. "V těchto lokalitách podléhají všichni ulovení nebo nalezení uhynulí zajíci veterinárnímu vyšetření. Povinnému vyšetření podléhají i zajíci z dohledávek," řekl MVDr. Jiří Udatný z teplického inspektorátu veterinární správy.

Tularemie je nebezpečná nákaza s přírodní ohniskovostí, která se vyskytuje u zajíců a volně žijících hlodavců (zejména ondater, hrabošů, myší, syslů, křečků a dalších kožešinových zvířat) a je přenosná na hospodářská zvířata i člověka. Může u něj způsobit vážné zdravotní komplikace. Snadno onemocní lidé při manipulaci se zvěří nebo vdechováním infikovaného prachu (sláma a seno ve stozích potřísněné výkaly nakažených zvířat), požitím infikovaných potravin.

Podle Jiřího Udatného takto nemocná zvířata ztrácejí plachost, jsou malátná, mají zježenou srst, dají se snadno chytit, později hubnou a mají zvětšené až zhnisané mízní uzliny. Tularemie se může v ohnisku udržet i několik let. Pozorovací doba jsou dva roky. Pokud po tuto dobu v ohnisku nákazy nebude zjištěn žádný pozitivní nález tularemie zajíců, budou opatření zrušena.

Přenašečem zárodků tularemie mohou být klíšťata a hmyz sající krev.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info