U drůbeže tuzemského původu se na nezávadnost můžeme spolehnout
10.07.2003 | Denik.cz
Mražené nebo čerstvé kuře, z domácího chovu nebo z jiného kontinentu? Spotřebitel by měl v létě volit velmi opatrně, aby předešel zdravotním problémům.
Měli byste vědět o drůbeži
. Znakem kvality je údaj s exportním číslem CZ 982 na obalu
. V České republice je jen pět firem, které mohou exportní číslo používat
. U dovážených kuřat z Číny a Brazílie není záruka, že byly celou dobu řádně zamrazeny
. Trvá zákaz dovozu z Belgie, u drůbeže z Nizozemska a Německa se nesmí dovážet zboží z míst, kde se vyskytovala drůbeží chřipka
Veterináři tvrdí, že u masných výrobků a drůbeže tuzemského původu se na zdravotní nezávadnost můžeme spolehnout. Ruku do ohně by však nedali i zboží z dovozu. U dovážené drůbeže je nebezpečí, že se při vyšších teplotách v mase rozmnoží nebezpečná salmonela. Odborníci doporučují především chlazenou domácí drůbež.
Znakem kvality je údaj s exportní číslem CZ 982 na obalu. Takto označený výrobek pochází z prověřených provozů a je schválen na vývoz do Evropské unie.
V České republice najdete jen pět firem, které mohou exportní číslo CZ 982 používat. "Pokud spotřebitel na výrobku toto označení najde, může být zcela spokojený, protože má nejvyšší záruky jakosti," řekl Zdeněk Štěpánek, generální ředitel společnosti Xaverov.
Vedle Xaverova získaly exportní číslo CZ 982 drůbežáři v Trhovém Štěpánově, Kostelci, Klatovech a Vodňanech. Štěpánek však varoval před dovozy masa z Číny a Brazílie. "Na těchto zmražených kuřatech často chybí přesné značení. Není ani záruka, že zboží bylo po celou dobu řádně zmraženo," dodal.
Jak drůbežáři mají zjištěno, dovážená zmražená kuřata z Číny a Brazílie končí v restauracích. Jsou levnější a konzument nemá možnost zjistit, odkud surovina pochází.
Chovatelům jsou dovážené potraviny trnem v oku. "Máme dost své kvalitní drůbeže a dovozy jsou zbytečné," řekl Jiří Horký z jižních Čech, který produkuje kuřata na porážku.
Nebezpečí představuje dovážená drůbež i pro domácí chovy. Veterinární správa musela zakázat import drůbeže z Nizozemska, kde chovatelé na 225 farmách zlikvidovali 26 milionů kusů drůbeže zasažených ptačím morem. Zákaz byl rozšířen i na Belgii a Německo, kam se nákaza přenesla. Očekává se, že v nejbližších dnech však Evropská unie opět obchod s drůbežími výrobky povolí . "V České republice trvá zákaz z Belgie.
U drůbeže z Nizozemska a Německa jsou jen dál zakázané dovozy z lokalit, kde se drůbeží chřipka vyskytovala, ne ale již z celé země,"uvedl Josef Duben, tiskový mluvčí státní veterinární správy.
"Naštěstí čeští spotřebitelé jsou už poučení. Žádají stále častěji zboží určitého výrobce, aby měli zaručenu vysokou kvalitu," uvedl dietolog Petr Hájek.
Další články v kategorii Ekologie
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)
- ČR vyzývá Evropskou komisi ke změnám obchodování s budoucími povolenkami v dopravě a vytápění. Cena musí být předvídatelná a stabilní (26.06.2025)
- V Rudolfově jako v prvním jihočeském městě začali loni třídit kuchyňský odpad (26.06.2025)
- Vědci zachytili, jak kosatky používají chaluhy jako nástroj (26.06.2025)
- Začíná obnova vzácných rašelinišť u Velkého Dářka (26.06.2025)
- Zbrusu nový finanční nástroj pro posílení cirkularity odpadů: Na kombinaci dotace a záruky za úvěr je připravena miliarda korun (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Státy rozhodly o ustavení mezivládního panelu pro chemické látky, odpady a znečištění (24.06.2025)
- Hmyzem roku je světluška. Ohrožuje ji světelný smog (24.06.2025)