Trh s biomasou se může začít hroutit
28.11.2003 | Právo
Město Bystřice nad Pernštejnem se obává zhroucení trhu s dřevní štěpkou. Tři roky provozuje největší tuzemskou komunální kotelnu na biomasu a potřebuje ještě splatit asi 50 miliónů korun půjček. Dřevní hmotu však letos začala v uhelných elektrárnách spalovat také elektrárenská společnost ČEZ, a proto její cena roste. Rentabilní provoz bystřické kotelny by se kvůli tomu mohl dostat do ztráty, řekl senátor a starosta města Josef Novotný. "Stát nasypal do kotelen stamilióny a nyní je se společností ČEZ potopí," uvedl Novotný. Podle něj byl dosud trh v regionu vyrovnaný.
Štěpku kromě kotelen využívají dva velcí výrobci dřevotřískových desek, cihelny, papírny nebo briketárny. Vyšší poptávkou firmy ČEZ již podle Novotného cena vzrostla asi o třetinu, a protože se má objem spalovaný v uhelných elektrárnách ještě zvyšovat, počítá se s dalším zdražováním. Podle Novotného zatím případný nedostatek biomasy neřeší ani pěstování energetických plodin. Bystřice má asi deset hektarů ploch, na jaře chce přisázet dvojnásobek. Na zásobování kotelny, která vytápí 1500 bytů, školy, sportoviště a úřady, by však potřebovala až 600 hektarů. "Navíc pěstování trvá pět let," zdůraznil. Podle něj by se situací kotelen na biomasu měly co nejdříve zabývat státní orgány.
Dřevní hmota se od Nového roku také prodraží zvýšením sazby daně z přidané hodnoty z pěti na 22 procent, uzavřel. Konferenci o obnovitelných zdrojích energie ve středu v Jihlavě pořádala Energetická agentura Vysočiny. O nové možnosti se zajímali starostové malých obcí, které již nemají šance získat dotace na zavedení plynu. "Kraj má v republice asi nejpestřejší možnosti pro rozvoj těchto zdrojů," řekl Radim Hrůza. Kromě spalování biomasy se začíná využívat také bioplyn a chystá se výstavba velkých větrných elektráren. "Kraj již vypsal i grantový program na projekty z oblasti obnovitelných zdrojů; velké možnosti nabízejí strukturální fondy," uvedla náměstkyně hejtmana Marie Černá. Podle ní by kromě ekologie podobné projekty měly přispět i k ekonomické stabilitě zemědělských podniků.
Další články v kategorii Ekologie
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)

Tweet



