Trh s biomasou se může začít hroutit
28.11.2003 | Právo
Město Bystřice nad Pernštejnem se obává zhroucení trhu s dřevní štěpkou. Tři roky provozuje největší tuzemskou komunální kotelnu na biomasu a potřebuje ještě splatit asi 50 miliónů korun půjček. Dřevní hmotu však letos začala v uhelných elektrárnách spalovat také elektrárenská společnost ČEZ, a proto její cena roste. Rentabilní provoz bystřické kotelny by se kvůli tomu mohl dostat do ztráty, řekl senátor a starosta města Josef Novotný. "Stát nasypal do kotelen stamilióny a nyní je se společností ČEZ potopí," uvedl Novotný. Podle něj byl dosud trh v regionu vyrovnaný.
Štěpku kromě kotelen využívají dva velcí výrobci dřevotřískových desek, cihelny, papírny nebo briketárny. Vyšší poptávkou firmy ČEZ již podle Novotného cena vzrostla asi o třetinu, a protože se má objem spalovaný v uhelných elektrárnách ještě zvyšovat, počítá se s dalším zdražováním. Podle Novotného zatím případný nedostatek biomasy neřeší ani pěstování energetických plodin. Bystřice má asi deset hektarů ploch, na jaře chce přisázet dvojnásobek. Na zásobování kotelny, která vytápí 1500 bytů, školy, sportoviště a úřady, by však potřebovala až 600 hektarů. "Navíc pěstování trvá pět let," zdůraznil. Podle něj by se situací kotelen na biomasu měly co nejdříve zabývat státní orgány.
Dřevní hmota se od Nového roku také prodraží zvýšením sazby daně z přidané hodnoty z pěti na 22 procent, uzavřel. Konferenci o obnovitelných zdrojích energie ve středu v Jihlavě pořádala Energetická agentura Vysočiny. O nové možnosti se zajímali starostové malých obcí, které již nemají šance získat dotace na zavedení plynu. "Kraj má v republice asi nejpestřejší možnosti pro rozvoj těchto zdrojů," řekl Radim Hrůza. Kromě spalování biomasy se začíná využívat také bioplyn a chystá se výstavba velkých větrných elektráren. "Kraj již vypsal i grantový program na projekty z oblasti obnovitelných zdrojů; velké možnosti nabízejí strukturální fondy," uvedla náměstkyně hejtmana Marie Černá. Podle ní by kromě ekologie podobné projekty měly přispět i k ekonomické stabilitě zemědělských podniků.
Další články v kategorii Ekologie
- Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě (08.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)