Tetřev na návštěvě železáren
01.01.2004 | Myslivost
Ing. František Lipowski
Dne 10. listopadu 2003 jsem obdržel několik telefonátů mých kolegů, kterým jsem zpočátku ani nevěřil. V areálu Třineckých železáren byl údajně odchycen poraněný tetřev hlušec a předán do opatrování myslivci Karlu Maroszovi z obce Nebory u Třince. Neváhal jsem a zmiňovaného myslivce ještě tentýž den navštívil. V duchu jsem očekával všelico, kromě tetřeva. Vždyť kdo jen trochu ví, v jakém prostředí tetřev žije, ten by zajisté nevěřil informaci o výskytu a následném odchytu tohoto vzácného ptáka v průmyslovém areálu železáren. Jaké však bylo moje překvapení, když v improvizované narychlo zbudované voliérce, jsem spatřil skutečně živého kohouta tetřeva hlušce. Samozřejmě, že jsem se začal ihned zajímat o jeho osud.

Podle výpovědi p. Marosze zaměstnanci železáren několik dnů pozorovali tetřeva přímo ve svém areálu. Jednoho dne se tetřev rozhodl železárny opustit, vzlétl, ale bohužel při přeletu komínů zdejší koksovny si ožehl peří pravé letky a tatrče. Takto hendikepovaný a neschopný letu byl odchycen a údajně odvezen k veterinárnímu vyšetření. Veterinář potvrdil jeho neschopnost okamžitého vypuštění do volnosti a doporučil tetřeva umístit do voliéry. Takto se tetřev ocitl ve voliérce p. Marosze.

Po konzultaci se zástupci Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy bylo rozhodnuto, že jeho novým domovem bude voliéra Stanislava Sikory z Bystřice nad Olší, který má i bohaté zkušenosti s odchovem okrasného a lovného ptactva. Zatím se zde tetřevovi daří dobře a lze si jen přát, že se ve zdraví dočká svobody v beskydských lesích. Vypuštěn může být až po přepeření, tzn. někdy v půli roku 2004. Pokud by totiž byl vypuštěn okamžitě, zcela jistě by se stal ihned kořistí predátorů. Tento fakt mi potvrdil i úspěšný chovatel tetřevů z nedaleké Wisly p. Ing. Rzońca Zenek, který tetřeva odborně prohlédl.
Zbývá snad jen dodat, jak a proč se tento vzácný pták obývající tiché a hluboké samoty lesů ocitl právě v tak netypickém prostředí. Jedno z nejpravděpodobnějších vysvětlení mi poskytnul Ing. Saniga, CSc. z Ústavu ekológie lesa SAV. Na podzim, kdy se začínají rozpadat letošní hejnka mladých tetřevů, dochází i k “dálkovým” přeletům mladých jedinců hledajících si nová teritoria k životu. Tak se klidně mohlo stát, že tento tetřev právě při takovém přeletu (snad z oblasti Javorového do např. oblasti Čantoryje) potřeboval oddych a bohužel síly mu došly právě nad železárnami. V době přeletu mohlo panovat inverzní počasí, kdy lidská sídla v údolí byla zalita mlhou a tak tetřev netušil, co se právě pod ním nachází. Jakmile zjistil do jakého prostředí se dostal, bál se místo opustit (hluk železáren je opravdu silný), a proto zde pobyl několik dnů a až snad hlad jej přinutil k odletu. Bohužel, v tu chvíli došlo pro něj k tragédii. Chci touto cestou poděkovat všem, kterým osud tetřeva nebyl lhostejný a snažili se mu pomoci.
Další články v kategorii Ekologie
- Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab (10.07.2025)
- Ústřední povodňová komise MŽP: Preventivně reagujeme na výrazné srážky v Jeseníkách a Beskydech. Úřady, povodí i záchranný systém jsou v pohotovosti (09.07.2025)
- Ministerstva zemědělství a životního prostředí podpořila projekt Putování za kořeny – nový impuls pro venkov, krajinu i turismus (09.07.2025)
- Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě (08.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)