Temelín zatěžuje vztahy s Rakouskem stále méně
31.03.2003 | Hospodářské noviny
Rakouští Zelení při pátečním semináři o vztazích s Českou republikou dali ve Vídni jednoznačně najevo, že jim jde především o dialog. Náznaky nesmiřitelnosti v otázce Benešových dekretů a zejména Temelína, byť při dotazech k panelové debatě, zazněly ze stočlenného pléna jen sporadicky, moderátoři okamžitě odmítali jako nepřípustné pro debatu, která si do štítu vepsala slovo dialog.
Změna postoje? Spíš politický realismus. Rakouští Zelení zůstávají nadále odpůrci jihočeské jaderné elektrárny i atomové energetiky jako takové. Současně však chápou, podobně jako koaliční politikové, že dosavadní protitemelínská kampaň neuspěla a Rakousko dosti těžce poškodila.
Politické strany tedy nyní hledají způsob, jak se z nepříjemné situace dostat s co nejmenší ztrátou důvěry mezi voličstvem, po desetiletích masírování naladěného převážně protijaderně.
Zájem rakouských médií o temelínskou elektrárnu v posledních týdnech a měsících výrazně ochabl, byť tón jejich publikací na toto téma se mění jen pomalu. Vetováním českého vstupu do Evropské unie kvůli Temelínu (a Benešovým dekretům) hrozí už jen nejzarytější mezi pravicovými Svobodnými. A Zelení vidí v otevřené diskusi cestu k porozumění s budoucím členem Evropské unie a partnerem, s nímž má Rakousko společného velice, velice mnoho.
Pohled do budoucnosti převládal v bloku o rozdílném chápání společných dějin věnovaném Benešovým dekretům, především však ve druhé části semináře nazvané Od sporu o Temelín k energeticko politické diskusi.
Čeští fyzici na semináři vyzývali k tomu, aby rozdílný přístup k využívání jaderné energie již nebyl zdrojem rozporů, které jsme zaznamenali v uplynulých letech. Připomínali zároveň, že jaderná energie se stala kartou v rakouské politice již od dob kancléře Bruna Kreiského. Varovali, že hra s ní vyvolala oboustranné averze mezi rakouským a českým národem.
České postoje potvrzuje Evropská unie, která v energetické politice nadále počítá s jadernými zdroji. Není proto divu, že čeští zástupci i nyní ve Vídni hovořili o diverzifikaci zdrojů jako základu spolehlivé energetiky a o nezbytnosti jadernou energetiku nadále rozvíjet.
Další články v kategorii Ekologie
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)

Tweet



