Také ptáčkové mají svůj svátek
10.10.2001 | Pardubické noviny
Letos již posedmé je na celém světě oslavován Den ptactva. Pro ornitology a ochránce přírody je to šance k oslovení veřejnosti. I tito bezbranní tvorové mají nárok na život, chce to jen začít je trochu citlivěji vnímat...
"Podobných akcí, jaká dnes probíhá od časného rána u Pohránovského rybníka, se uskutečnilo o tomto víkendu v České republice kolem čtyřiceti. Chceme jimi co nejširší veřejnosti připomenout, že i tito drobní opeřenci tvoří nedílnou součást naší přírody a podle toho bychom se k nim měli také chovat," prohlásil při setkání s dětmi ZŠ Srch a dalšími zájemci z Hradce Králové a Pardubic pracovník Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se sídlem v Pardubicích Jiří Rejl.
Děti vděčnými posluchači
Přes mlhavý opar, který provázel prakticky celé dopolední setkání, panovalo u obou zúčastněných stran uspokojení z této záslužné akce. "Věřím, že jsme dnes získali další příznivce pro ornitologii a zvýšili jejich vztah k přírodě," dodal Rejl.
"Sešlo se nás zde třicet," sdělila ředitelka ZŠ Srch Dana Sklenářová.
"Účast mě mile překvapila. Domnívám se, že se nám dnes podařilo opět přiblížit děti přírodě. Tím, že zde byly již od časného rána, mohly sledovat, jak probíhá vývoj klasického podzimního dne. Viděly, kterak hladinu rybníka zahaluje mlhavý opar, poté i jeho ústup, jak se postupně objevují nad vodami i nad souší jednotlivé druhy ptáčků, jak všechno se vším souvisí. Tato akce pak výtečně zapadla do našich celotýdenních oslav deseti let od znovuotevření naší školy."
Proč labutě nezebou nohy
Dotazy na pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny jen pršely. Dostalo se dokonce i na netopýry (pozor na kousnutí od netopýra večerního, hrozí nákaza vzteklinou), zodpovězeny byly rovněž klasické dotazy, proč labutě nezebou ve vodě nohy.
Děti si mohly prohlédnout v akci kachnu divokou, ledňáčka říčního, poštolku obecnou, v sítích pak uvízly sýkora modřinka, kos černý, střízlík obecný, pěnice černohlavá a několik dalších druhů ptáků, které si mohly tak říkajíc přímo "osahat" na místě.
Jak probíhá pracovní den zoologa?
"Prakticky lze tuto činnost vykonávat po celých čtyřiadvacet hodin," nastínil Jiří Rejl. V noci prý lze například pozorovat netopýry, po nich ráno ptáky a vážky a zbytek dne pak další druhy naší fauny. A to vše se neustále opakuje.
"Jen mít na vše dostatek času," povzdechl si.
Další články v kategorii Ekologie
- V Českém ráji byla po 13 letech nalezena vzácná orchidej korálice trojklanná (23.05.2025)
- Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti (23.05.2025)
- Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR (22.05.2025)
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)
- Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory (20.05.2025)
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)