Světový den výživy si odborníci na Ministerstvu zemědělství
26.10.2011 | MZe ČR
U příležitosti Světového dne výživy, který si Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) každoročně připomíná dne 16. října, se pod záštitou náměstka ministra pro společnou zemědělskou a rybářskou politiku EU Juraje Chmiela, konal seminář k otázkám výživy v ČR i v rozvojovém světě. Odbor zahraničně obchodní spolupráce spolu s Výzkumným ústavem potravinářským Praha a Společností pro výživu navázali na každoroční tradici, jelikož pořádají tyto semináře už od roku 2004.
V průběhu semináře, organizovaného 19. října na Ministerstvu zemědělství, zazněly zajímavé prezentace k otázkám výživy v rozvojovém světě, např. o zabezpečení potravin v poválečných letech až do současnosti nebo o zkušenostech nevládní organizace Člověk v tísni s výživovými problémy v Etiopii. Další přednášky se orientovaly na výživu a strukturu potravinového zabezpečení spotřebitelů v České republice. Zajímavostí byla poslední přednáška o dětské obezitě.
Ve stejných dnech zorganizovala připomínku Světového dne výživy i Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) v Římě, která měla jiné zaměření, a to na kolísající ceny potravin, které jsou jednou z příčin zvýšení hladu ve světě. Mottem akce bylo téma „Ceny potravin – z krize ke stabilitě“. Se zajímavou myšlenkou vystoupila zástupkyně Světového potravinového programu (WFP), která ženy a jejich úlohu v zabezpečení výživy označila za „tajnou zbraň proti hladu“. Akce v Římě se zúčastnil i náměstek Chmiel, který upozornil, že zemědělství v první řadě slouží k produkci potravin a že vše ostatní, včetně cíleně pěstovaných obnovitelných zdrojů energie, je až sekundární.
Proč právě 16. říjen je Světovým dnem výživy? Toho dne v roce 1945 bylo založeno FAO usilující o soustavný a trvalý rozvoj zemědělství, které je jedním ze základů dobře prosperujícího světa. Jako připomínka této události, se od roku 1981 v tento den slaví Světový den výživy. Je tradičně důležitý pro zviditelnění a připomenutí problému hladu a výživy ve světě a měl by také motivovat k novým impulsům a přístupům, výměně informací a novým kontaktům mezi odborníky, ale i povědomosti mezi laickou veřejností.
Radek Ležatka
ředitel Odboru komunikace MZe
Další články v kategorii Ekologie
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)

Tweet



