Sucho dál ubírá studnám vodu
26.09.2003 | Denik.cz
Letošní suché léto dál působí vodohospodářům starosti. Na Rychnovsku vodní zdroje poklesly přibližně na čtyřicet procent normálního stavu. Kromě Prorubek a Kamenice tady začali po několikatýdenní přestávce opět dovážet vodu i do Dobrého.Očekávané podzimní srážky jsou zatím v nedohlednu, a tak starosti vodohospodářů trvají.
Asi největší problémy má v současnosti na Rychnovsku s vodou obec Dobré. Podle starosty Ladislava Michla tady tento týden opět začali dovážet do vodojemu vodu, kterou odebírají od rychnovského Aquaservisu. "Denně naši hasiči dovezou až šedesát krychlových metrů vody," říká starosta Michl. Lidé v obci zatím nedostatek vody nepociťují, protože se dováží přímo do vodojemu.
To, že je situace skutečně vážná ale dokresluje skutečnost, že starosta začal shánět cisterny na pitnou vodu, které by bylo v případě potřeby možné rozmístit po obci. "Zatím bohužel bezvýsledně. Obrátili jsme se proto se žádostí o pomoc na hasiče," říká starosta, který by jakoukoli pomoc v tomto směru přivítal.
Voda se musela v létě dovážet i do obce Polom. S odjezdem chalupářů na konci prázdnin se snížil odběr vody a vodu tady už dovážet nemusejí. Navíc si zde podle starosty Antonína Jakubce nechali v posledních dnech vyvrtat novou devadesát metrů hlubokou studnu. "S její vydatností zatím nejsme příliš spokojeni, ale měli bychom už vystačit s tím, jak rychle se studny plní vodou," tvrdí Jakubec. Podle jeho slov tady od roku 1992 až do letoška problémy se zásobováním vodou neměli.
Podle Jiřího Zemana, náměstka rychnovského Aquaservisu, se situace zatím spíš zhoršuje.
"Podzemní zdroje vody jsou v současnosti zhruba na čtyřiceti procentech normálního stavu," říká Zeman.
Vzhledem ke stále omezenému přídělu srážek se nic nemění ani na omezeních, která platí pro odběr vody z povrchových zdrojů. Jak uvedl Ladislav Nosek z odboru životního prostředí rychnovského Městského úřadu dál proto platí zákaz odběru povrchové vody na řece Bělá v katastru Kvasin a Solnice. Zákaz se týká i tzv. Dlouhé strouhy vytékající z Bělé a zásobující vodou rybníky. Omezit a rozdělovat odběr vody do delšího časového úseku musí stále i kvasinská Škodovka.
Podle vodohospodářů bude pro další vývoj rozhodující srážková činnost v říjnu. Pokud by ani tento měsíc nespadlo dostatek srážek, mohla by být situace v zásobování pitnou vodou v zimě a na jaře skutečně vážná. Předpovědi meteorologů ale zatím příliš optimistické nejsou.
Další články v kategorii Ekologie
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)