Stručná informace o výskytu škodlivých organizmů a poruch č. 22 za období 3.11. - 31.12. 2003

1) Počasí

V listopadu převažovaly nadprůměrné teploty a podprůměrné srážky, v prosinci došlo k ochlazení (na Moravě a ve Slezsku až od poloviny prosince) s občasnými srážkami, často sněhovými. V 1. dekádě prosince v Čechách a ve druhé polovině prosince na celém území byly zaznamenány silnější mrazy. V obv. RA je spodní vrstva půdy i nadále suchá.

2) Objektivní posouzení aktuálního stavu škodlivých organizmů a poruch

OBILNINY

V severních Čechách jsou porosty většinou nevyrovnané, mezerovité.

Významnější výskyt skladištních škůdců byl pozorován v obv. NB.

V obv. BN byl zaznamenán ohniskový výskyt hraboše polního (Microtus arvalis).

V obv. MB došlo k ohniskovým poškozením černou zvěří (Sus scrofa).

Lokálně střední až silné zaplevelení bylo zjištěno na severní Moravě a ve Slezsku.

PŠENICE OZIMÁ (RF 11-25)

Ve středních Čechách jsou časně seté porosty ve vyšší růstové fázi, ale často nevyrovnané až mezerovité, později seté porosty jsou v nízké růstové fázi, ale vyrovnané.

V obv. KO (Bečváry, Jelčany) byly diagnosticky potvrzeny dva výskyty virové zakrslosti pšenice (WDV), v obv. OP (P. Jakartice) jeden pozitivní výskyt na výdrolu.

Jeden pozitivní výskyt žluté virové zakrslosti ječmene (BYDV) na výdrolu byl potvrzen v obv. KI.

Střední výskyt hraboše polního (Microtus arvalis) byl zaznamenán v obv. ST (Čejetice).

Lokální poškození vysokou zvěří bylo zjištěno v obv. BR.

JEČMEN OZIMÝ (RF 12-29)

V obv. PB jsou porosty nevyrovnané.

Lokálně střední, ojediněle až silný výskyt hnědé skvrnitosti (Pyrenophora /Drechslera/ teres) byl zaznamenán v obv. KI.

Střední výskyt hraboše polního (Microtus arvalis) byl zjištěn v obv. ST (Čejetice).

ŘEPKA OZIMÁ (RF 15-19)

V obv. PB a v západních Čechách jsou porosty lokálně nevyrovnané, v obv. PS (Kralovicko) některé porosty nevzešly vůbec. V severních Čechách je většina porostů zaorána, zbývající jsou mezerovité. Na jižní Moravě jsou porosty nevyrovnané, v obv. BO je třetina porostů zaorána. Na severní Moravě a ve Slezsku je řada porostů mezerovitých.

V obv. KH, NB a na severní Moravě a ve Slezsku jsou porosty lokálně přerostlé.

Ve středních Čechách v obv. BE, KL a PB byly povětrnostními vlivy poškozeny nejstarší listy.

Střední výskyt fomové hniloby (Leptosphaeria maculans) byl pozorován v obv. PH (Brandýs n.L.), VY (Nesovice) a NJ (ojediněle).

Prognóza středního výskytu mšice zelné (Brevicoryne brassicae) podle počtu vajíček byla zaznamenána v obv. DO (Poběžovice, Domažlice, Štěnovice).

V obv. BN byl zjištěn ohniskový výskyt hraboše polního (Microtus arvalis).

V obv. PJ bylo zaznamenáno ojediněle silné zaplevelení výdrolem (z důvodu opožděného nerovnoměrného vzcházení porosty neošetřeny); v obv. LI (Frýdlantsko) všeobecně silné zaplevelení penízkem rolním; na severní Moravě a ve Slezsku v obv. JE a PR lokálně střední až silné a v obv. FM lokálně střední zaplevelení (výdrol, merlíky, violka, ptačinec, rozrazil, penízek).

BRSLENY

Prognóza silného výskytu mšice makové (Aphis fabae) - podle procenta brslenů osazených zimními vajíčky - byla vyhodnocena v obv. SY (Osík) a středního výskytu v obv. CV (Údlice), LN (Radíčeves), PU (Brozany n.L., Lhota p.P.).

BRAMBORY

V obv. PB většina naskladněných brambor klíčí, v mnoha případech jsou naklíčené i ve východních Čechách (z důvodu teplého počasí na podzim byla vyšší teplota ve skladech).

Ojediněle střední výskyt obecné strupovitosti bramboru (Streptomyces scabies) byl zjištěn v obv. NJ.

Střední výskyty mokré hniloby (Erwinia carotovora) byly zaznamenány v obv. JH a TA.

Střední výskyty suché fusariové hniloby hlíz (Fusarium spp.) byly zjištěny v obv. CB a TA.

Silné napadení skládkovými chorobami s převahou fomové hniloby (Phoma foveata) bylo zaznamenáno v obv. SM (Vysoké nad Jizerou).

VÍCELETÉ PÍCNINY

V obv. BN byl pozorován ohniskový výskyt hraboše polního (Microtus arvalis), lokálně střední výskyt v obv. KL, ojediněle střední výskyt v obv. PR.

OVOCNÉ DŘEVINY

Silný výskyt puklice švestkové (Parthenolecanium corni) byl zjištěn v zanedbaném sadu v obv. MB (Jemníky).

JABLOŇ

Lokálně silný výskyt vlnatky krvavé (Eriosoma lanigerum) byl zaznamenán v obv. HO a PV.

OSTATNÍ

Prognóza silného výskytu slunéčka sedmitečného (Coccinella septempunctata) byla vyhodnocena v obv. LN (Lipenec), středního výskytu v obv. CL (Pavlovice u J.) a CV (Údlice).

Ohniskově střední až silný výskyt hnízd bekyně zlatořitné (Euproctis chrysorrhoea) byl pozorován na silničních stromořadích (jabloně, švestky, černý jeřáb) v obv. OP.

V obv. LI na podnožových prutech okrasné vrby určených k vývozu bylo potvrzeno napadení bejlomorkou korovou (Rabdophaga saliciperda).

Ohniskový výskyt hraboše polního (Microtus arvalis) byl zjištěn na zahradách v obv. BN, ojediněle škodlivý výskyt na loukách v obv. PB, ojediněle střední výskyt v trvalých travních porostech v obv. JE, lokálně střední výskyt v trvalých kulturách, na mezích, příkopech a neudržovaných plochách v obv. PR, ohniskové výskyty na nesečených loukách a pastvinách v obv. FM (především na okrajích pozemků).

Z podkladových materiálů terénní služby zpracovala Ing. Jitka Markytánová.

Za správnost

Ing. Martin Vošta Ing. Jiří Madar, CSc.

vedoucí oddělení vedoucí odboru

monitoringu a prognóz ochrany rostlin

***

Použité zkratky:

obvod – obv.

střední Čechy: hlavní město Praha AA, obv. Benešov BN, Beroun BE, Kladno KL, Kolín KO, Kut. Hora KH, Mělník ME, Ml. Boleslav MB, Nymburk NB, Praha východ PH, Praha západ PZ, Příbram PB, Rakovník RA.

jižní Čechy: Čes. Budějovice CB, Čes. Krumlov CK, Jin. Hradec JH, Pelhřimov PE, Písek PI, Prachatice PT, Strakonice ST, Tábor TA.

západní Čechy: Domažlice DO, Cheb CH, Karlovy Vary KV, Klatovy KT, Plzeň město PM, Plzeń jih PJ, Plzeń sever PS, Rokycany RO, Sokolov SO, Tachov TC.

severní Čechy: Č.Lípa CL, Děčín DC, Chomutov CV, Jablonec n.N. JN , Liberec LI, Litoměřice LT, Louny LN, Most MO, Teplice TP, Ústí n.Lab UL.

východní Čechy: H. Brod HB, Hr. Králové HK, Chrudim CR, Jičín JC, Náchod NA, Pardubice PU, Rychnov n. Kn. RK, Semily SM, Svitavy SY, Trutnov TU, Ústí n.Orl. UO.

jižní Morava: Blansko BK, Brno město BM, Brno venkov BO, Břeclav BV, Hodonín HO, Jihlava JI, Kroměříž KH, Prostějov PV, Třebíč TR, Uh.Hradiště UH, Vyškov VY, Zlín ZL, Znojmo ZN, Žďár n. Sáz. ZR.

severní Morava a Slezko: Bruntál BR, Frýdek Místek FM, Jeseník JE, Karviná KI, Nový Jičín NJ, Olomouc OL, Opava OP, Ostrava město OT, Přerov PR, Šumperk SU, Vsetín VS.

OBOSRS - oblastní odbory SRS, ODOSRS - obvodní oddělení SRS

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info