Stromy se už mohou kácet
09.10.2003 | Deník Lučan
Začal vegetační klid, podmínkou k odstranění starých dřevin je ovšem souhlas obecního úřadu. S prvním říjnovým dnem začalo i období vegetačního klidu, jež skončí 31. března. Nastala doba, kdy je možné pokácet staré či nemocné stromy, pochopitelně vždy se souhlasem příslušného městského nebo obecního úřadu.
"Přitom se největší zájem soustředí vždy na počátek jara, i když právě teď je nejvhodnější čas k likvidaci suchých stromů nebo prořezávce větví," řekl včera vedoucí odboru životního prostředí lounské radnice Petr Čekal. Nicméně podle jeho kolegyně Věry Matějkové ani soukromé či právnické osoby nebudou ve větší míře v průběhu letošní zimy stromy kácet. "Jde většinou o stromy nemocné, poškozené či vrostlé do drátů a podobně," potvrdila Věra Matějková.
V Lounech radnice důsledně dodržuje povinnou náhradní výsadbu za pokácené stromy, ať již jde o stromy, jež musí ustoupit některé investiční akci, nebo třeba jen o pokácení přerostlých stromů v zahrádkách u domů. Tam majitelé většinou sami přerostlé stromy nahradí vhodnějším druhem, například keři nebo pomalu rostoucími ovocnými zákrsky.
V Žatci probíhá od počátku října na území celého města generální revize stavu zeleně. "Z podnětu rady města kontrolujeme po pádu větví v srpnových bouřích stav stromů na pozemcích města. Vyzvali jsme k tomu i další majitele nebo správce," uvedl vedoucí odboru životního prostředí žatecké radnice Přemysl Hautke. Pochválil přitom Povodí Ohře Chomutov, jež odpovědně, a hned po oslovení radnicí začalo s revizí stavu stromů na březích Ohře. Městské parky a sady kontroluje Petr Janda z městského úřadu spolu s ředitelem Technických služeb Žatec Andrejem Grežem. "Teprve podle výsledku této kontroly budeme vědět, kde stačí ořezat suché větve, zdá se však, že kácet budeme jen minimálně," prozradil Hautke.
Podobná je situace i v Podbořanech. I tady prudké letní bouře přinesly stížnosti a požadavek obyvatel Hluban, kde lidi ohrožují uschlé větve mohutných starých vrb. Ty bude nutné odstranit a stromy prořezat, aby měly v korunách víc světla. Málo radosti ale mají v Podbořanech z letošních výsazů, které měly zpevnit a zpříjemnit břehy potoků a zavlažovacích kanálů v okolí města. "Jarní výsazy podél drobných vodních toků jsou vesměs suché a budeme je muset obnovit v celém rozsahu," uvedl Martin Jelínek z odboru životního prostředí města. Vesměs všichni oslovení projevili obavy z letošního suchého léta, jež na mnoha místech okresu způsobilo výrazný pokles spodních vod a tím i úhyn ovocných nebo okrasných dřevin. "Pokud by suché léto, téměř bez srážek, ještě umocnila suchá zima s holomrazy, budeme na jaře s obavami čekat, kolik stromů v parcích nebo alejích města vůbec obrazí novými listy," obává se lounská Věra Matějková.
Další články v kategorii Ekologie
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)