Stromky v lesích hlídají strážníci
22.12.2003 | Mladá fronta Dnes
Strážníci pomáhají v prosinci střežit městské lesy před náporem zlodějů vánočních stromků. Lesníci se však brání a natírají stromky páchnoucí barvou. Do lesa s pilou vyrážejí zloději i v hlavním městě. Zřejmě se jim zdá, že několik set korun za vánoční jedličky, borovičky či smrčky je moc velká útrata, a tak to řeší tímto způsobem.Pražské lesy proto v současné době pomáhají chránit i strážníci městské policie. Okrskáři, tedy strážníci, kteří mají na starosti své obvody, nyní nechodí po ulicích, ale zajdou i do lesa. "Není to tedy o tom, že bychom tam vysílali nějaké speciální jednotky," řekl náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema.V metropoli je téměř pět tisíc hektarů lesa, z toho polovina patří městu. Vedoucí magistrátního odboru městské zeleně Kateřina Vaculová uvedla, že zaměstnanci všech pěti polesí jsou v pohotovosti a dělníci i hajní vyrážejí na časté kontroly. Šéf městských lesů Václav Kroutil uvedl, že zloději se dříve hodně zaměřovali na hostivařský les, kde v šedesátých letech dělníci vysázeli stovky borovic. "Problémy byly tam, kde je víc jehličnanů, například i v Krčském lese," dodal Kroutil.V poslední době se však už krást skoro nevyplácí. Zaměstnanci pražských lesů totiž natírají mladé stromky zvláštní barvou, morsuvinem, a zloděj se pak doma dočká nepříjemného překvapení. "Jakmile je stromek v teple, začne hrozně páchnout, takže nezbude, než jej vyhodit. A dá se říct, že lidé už to vědí a stromky označené bílou barvou nechávají na pokoji," řekl Kroutil.V poslední době se však v Praze podle Kroutila vysazují hlavně listnaté stromy, a tak příležitostí ke krádežím vánočních stromků ubývá. Strážníci letos ještě žádného zloděje stromů nechytili. "Oni chodí až několik dnů před Vánocemi," tvrdí Klema. Pokud strážníci někoho v lese při nedovoleném kácení stromků chytnou, tak mu většinou dají blokovou pokutu, která může být až tisícikorunová.Foto: NÁKUP. Lidé musejí počítat s tím, že za vánoční smrk či borovici zaplatí několik set korun. Mají však jistotu, že jim domov o Vánocích nezamoří odporný zápach.
Další články v kategorii Ekologie
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)

Tweet



