Stát oklešťuje základní práva majitelů pozemků
15.01.2003 | Hospodářské noviny
František Janda, místopředseda Svazu vlastníků půdy a soukromých rolníků, v rozhovoru pro HN tvrdí:
Omezování práv majitelů pozemků už podle místopředsedy Svazu vlastníků půdy Františka Jandy překročilo míru, kterou vyžaduje zájem státu, a slouží především ku prospěchu mocným zájmovým skupinám či podnikům. "Je přitom zásadně pošlapáváno právo vlastníků půdu nejen vlastnit, ale hlavně s ní moci svobodně nakládat," tvrdí Janda.
hn: Jaká omezení brání majitelům pozemků využívat své vlastnictví?
Například myslivecký zákon povýšil zvěř na majetek myslivců. Ti si ji odloví bez ohledu na to, že žije na majetku jiného vlastníka. Vlastníci lesa se musí řídit plánem, který s nimi často není ani projednáván. Vodní i horní zákon působí hlavně ve prospěch firem, které podnikají s vodou nebo těží nerosty. Podniky energovodů či telekomunikací získávají pro své stavby rozsáhlá ochranná pásma, majitelé pozemků za to většinou nedostávají žádné náhrady.
hn: Proč se vlastníci více nebrání?
Je to zatím začarovaný kruh. Kvůli všem těm omezením majitelé vlastně ani nevědí, že za normálních podmínek by jim pozemek měl něco vynášet, takže se o něj moc nestarají.
hn: Co hodlá dělat váš svaz?
Už to dál trpět nehodláme, nejprve se obrátíme na poslance. Když chceme vstoupit do Evropské unie, nemůže přece stát pošlapávat základní práva majitelů pozemků.
hn: Budete požadovat od zemědělců, aby majitelům za pronajatou půdu platili víc?
Hlavně chceme změnu nerovných nájemních vztahů, v nichž mají nyní uživatelé hrozivě navrch nad vlastníky. Spousta lidí pořád ani neví, kde jejich pozemky leží, jsou nedostupné ve velkých lánech.
hn: Chcete tedy zvýšit nájmy?
Neprotestovali jsme, když si zemědělci vyjednali s Evropskou unií, že sedm let po vstupu ještě vlastníci nesmějí své pozemky prodávat cizincům. Majitelé tak samozřejmě přijdou o spoustu peněz, ale víme o obtížné situaci zemědělců. Ale když je cena půdy nebo nájemné v unii desetinásobně vyšší než u nás, tak se tomu i nájemci musí přizpůsobit. Zkrátka, vlastníci pozemků, stejně jako naši sedláci, se také postupně chtějí vyrovnat s poměry v unii.
Další články v kategorii Ekologie
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)
- Studie: Řeky v ČR za posledních 140 let ztratily značnou část hmyzí rozmanitosti (16.06.2026)

Tweet



