Stamilióny za dřevo z Tater
01.02.2005 | Hospodářské noviny
Prvních zhruba dvě stě sedmdesát miliónů slovenských korun vydělaly Státní lesy TANAP na prodeji kalamitního dřeva z Vysokých Tater.
Peníze státním lesům zaplatily firmy, které vyhrály prvních jedenáct výběrových řízení na vytěžení kalamitního dřeva a definitivně s vedením státních lesů podepsaly smlouvy.
Mluvčí Státních lesů TANAP Marian Šturcel uvedl, že první firmy už začaly ve svých lokalitách í přes napadaný sníh popadané stromy těžit. »Čím dřív se dřevo dostane z lesa, tak bude kvalitnější a lépe se bude prodávat,« uvedl mluvčí.
V prvních výběrových řízeních uspělo pět slovenských a dvě české firmy, tendrů se neúspěšně účastnily také společnosti z Polska, Německa, Rakouska a Švýcarska. Rozhodující pro stanovení pořadí byla cena.
Prostřednictvím své slovenské společnosti tak vyhrála výběrové řízení na zpracování a prodej více než sto tisíc metrů krychlových dřeva firma CE Wood. »Většinu dřeva zpracujeme za pomoci kapacit naší skupiny, část odprodáme slovenským zpracovatelům,« uvedl Václav Šebek, generální ředitel CE Wood, která zaměstnává přes pět tisíc lidí a její tržby dosáhly devět miliard korun.
Dvě výběrová řízení zase vyhrála prostřednictvím své slovenské společnosti Euro-Timber největší tuzemská pila Stora Enso ze Ždírce nad Doubravou, která je součástí nadnárodní společnosti Stora Enso Timber Oy Ltd. Ta je největším evropským výrobcem produktů ze dřeva.
Státní lesy Tanap včera zveřejnily podmínky dalšího výběrového řízení. V nich nabízejí na prodej dalších asi tři sta tisíc metrů krychlových dřeva. Ve dvanácti výběrových řízeních se dřevařské firmy mohou ucházet také o lokality v chráněném území, tam musely slovenské státní lesy získat výjimky ministerstva životního prostředí.
Za kalamitní dřevo by mohly Státní lesy TANAP získat asi dvě miliardy slovenských korun. Přes tento zisk čekají Lesy, že skončí ve ztrátě. »Kromě výsadby nového lesa musíme investovat do poničené infrastruktury, skladu dřeva a podobně,« dodal mluvčí Státních lesů TANAP Marian Šturcel.
Vichřice přitom ve Vysokých Tatrách poničila na tři sta tisíc hektarů lesa, na zemi zůstalo téměř pět miliónů metrů krychlových dřeva. Většina poničených lesů je státních, letos by mělo být zlikvidováno asi osmdesát procent kalamity.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



