Srny v ohrožení, úřad chce v lesích rozpoutat jatka
05.12.2007 | tyden.cz
Ministerstvo zemědělství poslalo myslivcům v minulých týdnech nezvyklý vzkaz: měli byste snížit stavy zvěře, lovit můžete i zakázanými způsoby. Tím se ministerští úředníci pouštějí na tenký led - jdou proti zákonu. Svérázné doporučení úřad vysvětluje tím, že některé druhy zvěře se přemnožily a páchají v přírodě obrovské škody. Na to dlouhodobě upozorňují lesníci, kterým vadí, že zvěř ožírá stromky. Proč tedy ministerstvo zareagovalo až nyní? „Letos se na ministerstvu sešlo více stížností od vlastníků pozemků než v minulých letech, proto jsme se rozhodli jednat," zdůvodňuje zveřejnění výzvy Ondřej Veselý z tiskového odboru.
Myslivci: Je to nesmysl
Proti postupu ministerstva se bouří myslivci. „Je to nesmysl. V republice existují místa, kde je spárkatá zvěř skoro vystřílena," kroutí hlavou nad ministerským lejstrem myslivec Lukáš Pantlík. Většina jeho kolegů se s tímto názorem ztotožňuje. Ministerstvo podle nich problém zjednodušuje a ještě nabádá k extrémnímu řešení: obce mají být vstřícné a povolovat lovcům střílet srnky a jeleny na společném lovu, lapat je do pastí nebo je v noci nahánět reflektory.
Takové metody však zákon zakazuje, jen ve výjimečných případech k nim může obecní úřad dát svolení. „K uplatňování takových metod nás rozhodně nikdo nedonutí," říká vzdorovitě myslivec Petr Schmuttermeier ze Znojemska. Zároveň ale vyjadřuje obavu, že se najdou tací, kteří výzvy ministerstva uposlechnou.
Stejně to vidí i Josef Pubal z Českomoravské myslivecké jednoty, který připomíná, že podobnou výzvu zveřejnilo ministerstvo před třemi lety. Tehdy usilovalo o snížení počtu divočáků a uspělo: odlov se zvýšil z 80 na 120 tisíc kusů. Srnky a jeleni tak možná letos na vlastní kůži pocítí dopady ministerského nařízení a jejich řady notně prořídnou.
Myslivcům vadí i to, že ministerské doporučení má platit až do konce března. V tomto období přitom už bývají srny březí.
Vlastníci: Doporučení nic neřeší
Za krokem úřadu vidí myslivci iniciativu Lesů České republiky, které mají zájem co nejvíce utržit za dřevo. A zvěř jim tyto obchody kazí. Společnost se podobnému nařčení brání. „Přemnožená zvěř nám stromy skutečně ničí. Máme ale kvalitní smlouvy s nájemci honiteb," říká Josef Vlášek z Lesů České republiky. Právě nájemci musejí firmě hradit část vzniklé škody, pokud nezvládají udržet stavy zvěře, jak je dohodnuto.
Doporučení ministerstva kritizují také soukromí vlastníci, kteří se potýkají se škodami způsobenými zvěří. Podle nich je podobná výzva zcela nedostačující a kritickou situaci nijak neřeší.
„Stavy zvěře zůstanou stejné," odhaduje efekt ministerské iniciativy František Kučera ze Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů. K tomu, aby se po letech změnily statistiky, je zapotřebí změnit legislativu. „Odstřely zvěře musejí být podobně jako v Německu a Rakousku odvozovány od působených škod," vysvětluje Kučera nedostatky normy.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



