Spolupráce obcí a řetězců by mělo pomoct při osvětě o plýtvání potravinami
28.05.2025 | ČTK
Spolupráce obcí s potravinářskými obchodními řetězci by mohlo výrazně pomoci při osvětě, jak snižovat množství vyhozených potravin. Vedení obcí by sice chtělo obyvatele na problém upozornit a nabízet různá řešení, nemají k tomu ale dostatek dat a informací. Řetězce zase mají omezené možnosti komunikace a kontaktu s lidmi. Propojit tyto dvě strany ke vzájemné spolupráci se snaží platforma Food Waste Institut, která dnes v Brně pořádala kulatý stůl, u něhož se zástupci obcí a řetězců setkali.
Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně pracovali začátkem této dekády na výzkumu, z něhož vyplynulo, že ročně lidé vyhodí do popelnic desítky kilogramů potravin. Od té doby testovali různé kampaně pro různé věkové či sociální skupiny. Pro lidi je plýtvání potravinami podle výzkumníků důležité téma. Šetří přírodní zdroje, ale také peněženky. "Lidé mohou uspořit poměrně hodně peněz, v domácnostech se vyhazuje hodně," řekl ČTK manažer komunikace a kampaní společnosti Tesco Michal Vaňáček. Řetězec, stejně jako ostatní,v předchozích letech zapracoval na tom, aby se vyhazovalo minimálně potravin, které se neprodají. Míří obvykle do potravinových bank. Hlavní problém je nyní v domácnostech.
Někteří obchodníci se snaží už v prodejně působit kampaněmi, aby si lidé nakupovali jen to, co spotřebují. "A aby například věděli, jak a co si uvařit ze zbytků aby je nemuseli vyhazovat," řekl Vaňáček. Lidem se také snaží vysvětlovat rozdíl mezi datem minimální trvanlivosti a datem spotřeby.
Účastníci se shodli, že je vhodné působit vzděláváním už na děti, které přenášejí svoje poznatky na rodiče, ale i na další generace. "Potřebujeme působit dlouhodobě a všemi komunikačními kanály. Díky spolupráci řetězců a obcí mohou mít kampaně dostatečnou sílu. Navíc se některé akce mohou dělat obcím samostatně hůř. Oblíbené jsou různé kulinářské workshopy, kde se lidé mohou podívat jak a z čeho vařit, jak využít zbytky. Obec zajistí pořádání akce, řetězce mohou dodat potraviny či kuchaře a ještě si mohou udělat na takové akci reklamu," míní Lea Kubíčková z Provozně-ekonomické fakulty Mendelovy univerzity, pod jejímž vedení výzkumy na univerzitě začaly.
Někteří starostové zmínili, že se kvůli různým aktivitám snažili spojit s manažery prodejen, ale nenašli odezvu. "Když budeme téma tlačit, mohly by centrály řetězců apelovat na manažery prodejen, protože to pro ně může být pozitivní reklama," míní Kubíčková.
Pro obce chystá ministerstvo životního prostředí kampaň a informační podklady, které bude možné využít pro články v obecních zpravodajích či pro některé akce. Plýtvání potravinami by se mělo stát podle odborníků frekventovaným tématem osvěty jako například třídění odpadů.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Ekologie
- EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla komise (29.05.2025)
- V ČR loni klesly prodeje fairtradové kávy i kakaa, důvodem je rostoucí cena (29.05.2025)
- Spolupráce obcí a řetězců by mělo pomoct při osvětě o plýtvání potravinami (28.05.2025)
- Včely podle vědců čelí novým hrozbám v podobě válek či pouličního osvětlení (26.05.2025)
- V Českém ráji byla po 13 letech nalezena vzácná orchidej korálice trojklanná (23.05.2025)
- Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti (23.05.2025)
- Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR (22.05.2025)
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)