Spolana: Jsme bezpečná firma
09.06.2003 | Mladá fronta Dnes
Chemička Spolana Neratovice se v sobotu snažila přesvědčit lidi, že se jí podařilo odstranit následky loňských ničivých povodní a podnik je bezpečný. Od rána proto zájemcům podruhé v historii, a to po 13 letech, otevřela dveře. Příležitost využilo kolem 200 lidí. "Většinou to byli bývalí zaměstnanci a jejich rodiny. Přijelo také dost rodičů s dětmi a mladí lidé, kromě místních tady byli i návštěvníci z Prahy," řekla jedna z pořadatelek Naďa Černá. Odpůrci, kteří činnost firmy kritizují, ale mezi nimi nebyli."Chtěli jsme se podívat na vlastní oči, jak to v podniku vypadá, když se o něm pořád tolik píše," řekli manželé Jana a Oldřich z Neratovic. "Na první pohled to vypadá bezpečně," shodli se.Spolana připravila pro zájemce autobusy na asi pětikilometrovou trasu. Ta kopírovala místa, o nichž se v souvislosti s loňskými záplavami nejvíc psalo. Byly mezi nimi stará elektrolýza, dioxinové budovy, břeh Labe a především sklad chloru.Návštěvníci dostali ochranné helmy a mohli si prohlédnout zrekonstruovanou starou halu, kterou nyní firma využívá. Pracovník chemičky jim vysvětlil, jaká opatření továrna podnikla, aby se neopakovaly podobné problémy jako při povodních. "Sklad je na velkou vodu připraven," řekl mluvčí firmy Jan Martínek. Jsou v něm dokonce speciální místa, v nichž by bylo v případě povodně možné prorazit otvory, aby vzniklý přetlak budovu nepoškodil. Ve vedlejší takzvané nové hale, která je kvůli poškození určena k likvidaci, zase lidé viděli sílu srpnové vody - naprosto zničené mosty nad kontejnery, pokroucené trubky. "Prázdné kontejnery voda nadnesla, a ty pak zničily most nad nimi, navíc u kontejneru s chlorem se urazil uzávěr. Upevnění kontejnerů i konstrukci mostu jsme upravili tak, aby se už nic podobného nestalo," uvedl pracovník Spolany.Podobné akce chce chemička zopakovat. "Nejbližší by měla být na podzim, ale zřejmě prohlídku nějak tematicky zaměříme. Třeba jeden chlapec byl zklamaný, že si nemohl prohlédnout chladicí věž, ale nám se nezdála zajímavá, a tak v trase nebyla," dodal Martínek.
Další články v kategorii Ekologie
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)

Tweet



