Špinavé ovzduší vloni zabilo až dvanáct tisíc Čechů
12.12.2007 | Aktuálně.cz
Drobné částice prachu, které se dostávají do ovzduší z kamen v domácnostech, výfuků aut nebo z továrních komínů, mají na svědomí tisíce lidských životů. Podle zprávy ministerstva životního prostředí, kterou ve středu projednává vláda, kvůli znečištěnému ovzduší zemřelo v loňském roce podle kvalifikovaného odhadu od 1,7 tisíc až do 12,4 tisíc osob. "Podle současných znalostí se prach o velikosti deset mikrometrů podílí v České republice na úmrtnosti populace z pěti až třinácti procent," uvádí se ve zprávě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici. V roce 2006 přitom zemřelo 104,4 tisíc obyvatel.
Nejhorší situace je přitom v průmyslově zatížené oblasti Ostravska-Karvinska, kde stanice Českého hydrometeorologického ústavu v posledních letech měří nejvyšší koncentrace jemného prachu a dalších škodlvin včetně karcinogenních látek.
Pětkrát více zánětů průdušek
Z ministerské zprávy vyplývá, že děti, které žijí na Ostravsku nebo v podobně špinavých oblastech, trpí až pětkrát častěji záněty průdušek a dalšími dýchacími chorobami než jejich vrstevníci v regionech s čistším ovzduším. Za posledních deset let navíc kvůli špinavému ovzduší neobvykle přibylo dětí s alergiemi. "V porovnání s rokem 1996 se v roce 2001 počet dětských alergiků zvýšil o polovinu. V roce 2006 byl zjištěn obdobně vysoký nárůst. Počet alergií roste ve všech věkových skupinách dětí od předškolních po dospívající," uvádí se v poslední zprávě o stavu životního prostředí v loňském roce, kterou projednala vláda už v říjnu.
Do ordinací v roce 2006 přišla třetina dětí s alergickými chorobami. "Přes polovinu onemocnění tvoří respirační alergie," upozorňuje zpráva, kterou na základě údajů Státního zdravotního ústavu a dalších institucí zpracovala informační agentura životního prostředí CENIA.
Zvyšuje se riziko rakoviny
V oblastech s vysokými exhalacemi přibývá i počet nádorových onemocnění. Dokument konstatuje, že ve větších městech jde přibližně o dva případy na deset tisíc obyvatel. Větší riziko je v místech s rozvinutým průmyslem, teoreticky tam může onemocnět až deset lidí na deset tisíc obyvatel.
Dvě třetiny lidí ve špinavém vzduchu
Zpráva o životním prostředí v roce 2006 konstatuje, že znečištěné ovzduší dýchá většina obyvatel republiky, a to nejen ve městech, ale též na venkově. Ministr Martin Bursík varoval, že se životní prostředí v Česku přestalo v posledních letech zlepšovat, v některých ukazatelích dokonce nabral příznivý trend z počátku 90. let opačný směr. "Oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší představují 29 procent území České republiky, žije zde však více než 60 procent obyvatel," uvádí se v poslední ekologické zprávě.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



