Spalovny už nebudou smět vypouštět do ovzduší jedovaté dioxiny
03.05.2000 | Agris
Životní prostředí na řadě míst v Česku se zlepší. Ze spaloven odpadů již nebudou moci unikat do ovzduší zdraví škodlivé dioxiny. "Současné spalovny musí splnit limit na dioxiny do tří let," řekla náměstkyně ministra životního prostředí Eva Tylová. "Pokud to nesplní, může to skončit až jejich zavřením," dodala.
Počítá s tím novela emisní vyhlášky Ministerstva životního prostředí, která platí od 1. května. Dioxiny patří mezi nejtoxičtější látky, které kdy člověk vyrobil. Vznikají hlavně jako vedlejší produkt spalování materiálů obsahujících chlor (například PVC). Přetrvávají v prostředí desítky let a přenášejí se na velké vzdálenosti. Jsou nebezpečné již při velmi nízkých koncentracích. Do většiny živých organismů se dostávají při jídle či pití a ukládají se v tukových tkáních, kde se hromadí.
Mezi nejzávažnější onemocnění, která mohou vyvolat, patří rakovina, snížení imunitního systému, problémy s plodností a defekty při narození. O změnu ministerské vyhlášky dlouhodobě usilovaly zejména ekologické organizace Děti Země a Greenpeace. Přijetí emisního limitu pro dioxiny ve výši 0,1 nanogramu na metr krychlový ekologičtí aktivisté chápou tak trochu i jako výsledek své práce. "Považujeme to mimo jiné za úspěch naší petice, kterou podepsalo přes čtrnáct tisíc lidí," uvedl předseda hnutí Děti Země Jindřich Petrlík. Emisní limit na dioxiny ovšem přidělá starosti některým českým spalovnám, které budou muset investovat nemalé částky.
V Česku jsou nyní tři velké spalovny komunálního odpadu - v Praze, Brně a Liberci - a asi devadesát menších, které pálí buď nemocniční, nebo jiný nebezpečný odpad. Nově spouštěná spalovna v Liberci nyní podle ekologů překračuje emisní limit pro dioxiny desetkrát až šedesátkrát. "Budeme zřejmě muset investovat řádově desítky milionů korun," řekl Petr Novák z firmy Termizo, která libereckou spalovnu provozuje. "Lidé by si ale měli uvědomit, že my nyní vypustíme do ovzduší méně než jeden gram dioxinů za rok. Když přejdeme na novou technologii, snížíme toto číslo asi dvacetkrát. Přitom v celé zemi se za rok dostane do vzduchu asi 700 gramů dioxinů a z toho více než polovina připadá na spalování uhlí v lokálních topeništích. Stálo by jistě za úvahu, zda by podpora plynofikace nepřinesla větší efekt," uvedl Novák.
Bedřich Krahulec, mluvčí Pražských služeb, prohlásil že pražská malešická spalovna nemá s vyhláškou žádný problém. "Upravili jsme technologii a spalovna splňuje i ty nejpřísnější evropské limity," uvedl. "Mají předběžná měření a jen některá opravdu limit splňují," řekl k tomu Milan Havel z hnutí Děti Země. "Jistotu budeme mít, až na výsledky měření dohlédne Česká inspekce životního prostředí," dodal Havel. Za velký problém tato ekologická organizace považuje to, že dioxiny dosud nejsou sledovány v českých potravinách.
Další články v kategorii Ekologie
- Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu (14.05.2025)
- Obce oceněné Zelenou stuhou si mezi sebou rozdělí 33 milionů korun na zlepšení životního prostředí (14.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)
- Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna (12.05.2025)
- Invazní sršeň nemá přirozeného nepřítele. Pomoci musí člověk (06.05.2025)
- Intersucho: Na třetině území jsou tři nejhorší stupně půdního sucha (06.05.2025)
- Další část modernizace pražské ústřední čistírny vod začne příští rok (05.05.2025)
- Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších letos odtává nebývale rychle (05.05.2025)
- S.A.B. Aerospace dokončuje v Brně konstrukci družice k výzkumu klimatických změn (04.05.2025)
- Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie (02.05.2025)