Soustava rybníků na Americe ochrání město před povodněmi
01.08.2008 | Denik.cz
Písek- Město má ve svém majetku 250 hektarů rybníků.
Více než 250 hektarů rybníků je v majetku města, ale žádný z nich nemá čistě rekreační funkci.
"Dřív jsme se koupali nejen v řece, ale také v rybnících, zejména v těch, které jsou v bezprostřední blízkosti města. Teď se tam hlavně pěstují ryby, a nebo jsou ve špatném stavu a ke koupání nevhodné,“ říká Jiří Kadlec.
Přeplněné bazény nemá rád, dává i s partou kamarádů přednost přírodním koupalištím. „Slyšel jsem, že se budou opravovat Klášterské rybníky. Věřím, že se tady dá zase v létě koupat a v zimě bruslit,“ doufá Jiří Kadlec.
Bude však částečně zklamán. „Nikdo nebude bránit občanům, aby se zde vykoupali, když půjdou okolo a bude jim horko. Ale bude to na vlastní nebezpečí. Rybníky na Americe i Klášterské jsou klasické přírodní nádrže a účelem revitalizace je jejich vrácení původnímu účelu,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Písku Miroslav Šatra.
Obnoví se jejich funkce jako biocenter, dělají se úpravy v zeleni, odbahní se dno, obnoví se výpustě a bezpečnostní přelivy. Součástí obnovy nádrží na Americe bude protipovodňový obtokový kanál, který zamezí škodám na majetku města a občanů při vyšších průtocích vody.
„Pokud by nefungovaly bezpečnostní přelivy, mohlo by dojít k protržení hráze a zvláštní povodni,“ doplnil Šatra.
Revitalizace nádrží je finančně velmi náročnou záležitostí. Městu se však podařilo získat dotace, a tak vlastní rozpočet zatíží jen částečně.Ze soustavy tří rybníku na Americe se revitalizace týká dvou, rybník Trubka byl rekonstruován vloni z prostředků města. „Celkově bude obnova dvou nádrží stát téměř devět milionů korun, více než pět milionů poskytne Evropská unie z Operačního programu životní prostředí,“ uvedl místostarosta Vojtěch Bubník (VPM).
Ze stejného programu Unie přispěje částkou 11,9 mil. korun na revitalizaci Klášterských rybníků – Velkého, Prostředního, Nového a Nohavice. Celkové náklady budou 13,7 milionu korun.
Milovníky vycházek do Píseckých hor potěší informace, že Jihočeský kraj přispěje částkou 200 tisíc korun na obnovu stezky podél rybníků na Americe.
Další články v kategorii Ekologie
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)

Tweet



