Sme kritizuje Bratislavu za netečnost ke katastrofě na Tise
15.03.2000 | České noviny
České noviny 15.3.2000
Sme kritizuje Bratislavu za netečnost ke katastrofě na Tise
BRATISLAVA 15. března (zpravodaj ČTK) - Opakované zdevastování vod řeky Tisy Rumunskem budí velké znepokojení hlavně na Ukrajině a v Maďarsku i na jihu slovenského regionu Zemplín, ale slovenští činitelé se v porovnání s maďarskou snahou přimět Rumunsko ke změně ekologické politiky tváří, jako by Slovenskem Tisa neprotékala, upozorňuje dnes slovenský list Sme.
Zároveň poukazuje na ``obrovský nebezpečný nepořádek a další důkazy trestuhodné nezodpovědnosti těch, kteří rumunské nerostné bohatství využívají, ale nestarají se o člověka, životní prostředí a bezpečnou likvidaci odpadů``. Podle deníku jsou nejen opět tisíce lidí zbaveny zdrojů pitné vody, ale ještě horší je, že těžké kovy představují dlouhodobější ohrožení, včetně rizika znehodnocení Tokajského národního parku v Maďarsku, ale i říčných ramen Tisy na Slovensku.
``Pro občany postkomunistických zemí není ani deset let po pádu totality žádnou novinkou zjištění, že důlní provozy patří k největším devastátorům životního prostředí. Netřeba putovat do severního Rumunska - okolí gemerských magnezitových dolů dodnes připomíná měsíční krajinu,`` píše list s tím, že současnost se však od minulosti liší tím, že ``už nelze skrývat ekologické tragédie za železnou oponu``.
Zejména maďarská diplomacie podle listu podniká velmi energické kroky, aby OSN a Evropská unie pomohly donutit Rumunsko ke změně ekologické politiky a tím i posílení ekologické bezpečnosti země. ``Slovenskem protéká Tisa jen v šestikilometrovém úseku. Vypadá to ale tak, jako kdyby byla od nás na míle daleko, protože zatím téměř nic nenasvědčuje tomu, že i my se jako zainteresovaná země zapojíme do mezinárodních aktivit, které by Rumunsko přinutily změnit situaci, ohrožující i nás. Jako kdyby se nás, ani poslanců, ani členů vlády - kromě lidí přímo v regionu, kteří operativně zajišťují potřebné - tento vážný problém vůbec netýkal,`` uzavírá Sme.
Milan Syruček hej
Další články v kategorii Ekologie
- Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu (14.05.2025)
- Obce oceněné Zelenou stuhou si mezi sebou rozdělí 33 milionů korun na zlepšení životního prostředí (14.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)
- Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna (12.05.2025)
- Invazní sršeň nemá přirozeného nepřítele. Pomoci musí člověk (06.05.2025)
- Intersucho: Na třetině území jsou tři nejhorší stupně půdního sucha (06.05.2025)
- Další část modernizace pražské ústřední čistírny vod začne příští rok (05.05.2025)
- Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších letos odtává nebývale rychle (05.05.2025)
- S.A.B. Aerospace dokončuje v Brně konstrukci družice k výzkumu klimatických změn (04.05.2025)
- Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie (02.05.2025)