Slepice na zamořeném pozemku snášejí toxická vejce
31.10.2003 | Mladá fronta Dnes
Bezmála deset let se snaží manželé Rychtaříkovi z Klatov o to, aby někdo vyčistil jejich pozemek, který je zamořen zdraví nebezpečnými toxickými látkami a pesticidy. Zatím nikde neuspěli. K časované bombě v podobě znečištěných nemovitostí přišli jako slepí k houslím - v restituci dostali zpátky majetek, který jim vzali komunisté. Léta v areálu hospodařil někdejší Agrochemický podnik, který si se životním prostředím nelámal hlavu. Dnes už firma neexistuje.
"Proagro, které podnik koupilo, se k závazkům nehlásí. Skoro deset let se snažíme o to, aby někdo likvidaci nebezpečných látek zaplatil. Zatím jsme ale nikde neuspěli," přiznává Václav Rychtařík.Vyčištění pozemků přijde na třicet milionů korun. Přitom nemovitosti představují hrozbu pro celé Klatovy. "Naše měření prokázala, že celý areál je zamořen toxickými látkami, především pak pesticidy a lindanem. Pokud se nepodaří areál v dohledné době vyčistit, bude zdrojem kontaminace půdy a vody i v okolí," vysvětluje Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika.
Dnes už například slepice, jež žijí na dvoře areálu, snášejí vejce obsahující toxické látky. O tom, jak se bydlení v domku, který sousedí a areálem, dotkne zdraví manželů Rychtaříkových, se dá jen spekulovat. "Bezprostředně jim žádné nebezpečí nehrozí, ale z dlouhodobějšího pohledu má pobyt v takovém prostředí na zdraví člověka negativní vliv," říká Marek Jehlička z Arniky. "Po jednom soudním jednání jsem měl z rozčilení infarkt," říká Václav Rychtařík, jak se peripetie s pozemky dotkly jeho zdraví.Manželé se obrátili na mnohé instituce i úřady. Nad soudním rozhodnutím jim zůstal rozum stát. "Nemovitosti dostala moje matka, která mi je darovala. Soudy řekly, že má vyčištění areálu zaplatit ona, přestože s tím neměla nic společného," připomíná Václav Rychtařík. Rodina neuspěla ani u někdejšího okresního úřadu. Nyní se proto obrací na klatovské zastupitele. "Chceme, aby požádali o peníze na vyčištění pozemků prostřednictvím Evropské unie," říká Václav Rychtařík.
Další články v kategorii Ekologie
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)