Sláma jako izolace? Proč ne
20.10.2003 | ÚZPI
Nejen klasické materiály, jako je polystyren, umějí zateplit dům. Také sláma je výborným izolantem. Někteří výrobci z ní začali dělat dokonce stavební desky pod názvem Stramit. Skupina ekologické architektury však použila při stavbě zatím vzorového domu slámu v klasickém pojetí - zateplila dům balíky dovezenými přímo z pole.
Dřevo a cihly
Nosnou konstrukci tvoří dřevěný obvodový skelet a zděné jádro. "Dřevěná konstrukce je obezděna patnácticentimetrovou zdí z nepálených cihel, která vytváří akumulaci a působí příznivě na mikroklima v interiéru," říká autor stavby Petr Suske. Balíky slámy, ze kterých je vytvořena vnější vrstva, jsou chemicky ošetřeny proti hoření. "Domy ze slámy, které už byly postaveny v zahraničí, totiž více než ty klasické přitahují pozornost pyromanů," vysvětluje Suske. Dům má být navíc potažen jemnou kovovou sítí, která brání přístupu hlodavců, ptáků a šťouralů a která stavbě dodá technicky dokonalý vzhled.
Výhody slámy
Sláma má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, a přitom je stavebním materiálem zanedbatelné ceny. "I kdybychom předpokládali, že sláma nebude odolávat povětrnostním podmínkám tak dlouho jako jiné materiály, není problém balíky třeba po pěti letech vyměnit za nové. Zbytek konstrukce zůstane neporušený, protože tepelná izolace s ní není trvale stavebně propojena," dodává architekt. Nad rovnou stropní konstrukcí je sláma navržena ve dvojité, zhruba metrové vrstvě, která dosahuje stejných hodnot tepelného odporu jako půl metru silný polystyren. Samotný dům by neohrozilo, ani kdyby sláma zůstala bez další ochrany (doškové střechy byly v minulosti běžné), ale autoři nad ní raději rozevřeli "deštník" z průsvitné fólie, který je zavěšený na komínové těleso, jež prochází středem domu.
Nízké náklady
Tepelné ztráty tohoto domu jsou téměř nulové, náklady na vytápění velmi nízké. Dům měl být původně přitápěn malým kotlem nebo krbem na biomasu. "Jeho cena se však ukázala příliš velká. Německý výrobce za něj požadoval asi 300 tisíc korun, neboť v Německu je přímo při koupi dotován státem," říká Suske. Dům je tedy ve velké zimě dotápěn krbovými kamny. A jaká je cena domu? Milion až půldruhého milionu korun. Hi-tech deštník vyjde na dalšího asi půl milionu korun.
Další články v kategorii Ekologie
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)