Skládka vyčištěna, likvidace pokračuje ve spalovně
06.09.2007 | Denik.cz
Nelegální skládka nebezpečných látek ve Chvaleticích je již minulostí. Skládka už je zlikvidována. „Problémy tady byly. Chytali jsme oranžový mráček a hořel nám kontejner s obaly,“ vtipkoval včera Roman Tuček ze společnosti Dekonta, která skládku likvidovala od loňského června. Po roztřídění a identifikaci všech látek byly výbušniny převezeny k likvidaci do pardubické Explosie a zbytek k bezpečné likvidaci do ostravské spalovny. Postupně bylo z areálu vyvezeno 50 tun nebezpečného odpadu v loňském roce a 45 tun bylo transportováno letos. Poslední kontejner opustil bránu chvaletické skládky dnes krátce po půlnoci.
„Transport vyjel z chvaletického skladu po půlnoci a jel po trase Čáslav – Havlíčkův Brod – dálnice D1 směr Brno – Olomouc – Hranice na Moravě a Ostrava. Do tamní spalovny měl dorazit v šest hodin ráno,“ řekl Otakar Herberk z firmy Dekonta. Dvě nákladní soupravy se čtyřmi kontejnery doprovázely vozy hasičů a policie.
Padne trest za skladování chemikálií ve Chvaleticích?
V případě nelegální skládky sdělil vyšetřovatel první obvinění. Jedná se o dva muže z Pardubickaa Chrudimska. Na třetího nedošlo, protože je úředně mrtvý.
Z areálu chvaletické skládky nelegálního odpadu zmizely včera před půlnocí poslední kontejnery s chemikáliemi.Firma Dekonta tam končí svou misi, při které postupně rozčlenila a odvezla téměř sto tun toxických a nebezpečných látek, ale i výbušniny. „Mohu zodpovědně říct, že jsme ve zdejších skladech narazili na kompletního Mendělejeva a také na mnoho sloučenin, z nichž jsme o existenci některých neměli ani tušení,“ říká dnes už s úsměvem Roman Tuček, jehož tým se na dekontaminaci podílel.
Je také zřejmé, že nelegální skládka ve Chvaleticích bude mít soudní dohru. V pondělí totiž vyšetřovatel sdělil obvinění dvěma mužům z Pardubicka a Chrudimska. Trestný čin nedovolená výroba a držení radioaktivního materiálu a vysoce nebezpečné látky jim může vynést až pětiletý pobyt za mřížemi. Třetí osoba, nájemce skladu, souzena nebude, protože je od jara úředně prohlášena za mrtvou.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



