Sdružení Vita tvrdí, že v kraji schází ucelená ekologická výchova
16.07.2001 | Hospodářské noviny
Ekologická hnutí, která se začala po roce 1989 ve změněných společenských podmínkách na severní Moravě a ve Slezsku aktivizovat, jsou dnes výrazným oponentem oficiálních akcí dotýkajících se životního prostředí. Patří k nim rovněž Sdružení Vita, které se zabývá zejména ekologickou výchovou. Zdeněk Jakubka, představitel jeho ostravské organizace, oceňuje sice na jedné straně jisté pokroky, kterých bylo v posledních letech dosaženo, zároveň však varuje před novými hrozbami a poukazuje na další, nově se objevivší problémy.
Třebaže podle Jakubky došlo k výraznému zlepšení čistoty ovzduší prostřednictvím snížení ekologické zátěže způsobované velkými průmyslovými zdroji, narůstající hustota individuální i nákladní silniční dopravy je všeobecně mezi odborníky považována přinejmenším za varující, zvláště pak v metropoli Ostravě. Jedná se v této souvislosti o oxidy dusíku z výfukových plynů, které pro zdraví obyvatelstva, a zvláště pak dětí, vytvářejí v dnešní době mnohem významnější zdravotní rizika než dříve.
"Situace by se mohla zlepšit za předpokladu lepšího fungování hromadné dopravy městské i příměstské. Další podmínkou nápravy současného stavu je vybudování ucelené soustavy cyklistických stezek a zajištění vyšší bezpečnosti v ulicích. Jde o to, jak motivovat občany, aby nepoužívali za všech okolností osobní vozidla," říká Jakubka.
Za nedostatek považuje dále Zdeněk Jakubka skutečnost, že se nevede seriózní věcná celospolečenská diskuse o takových uvažovaných velkých investičních akcích, jakými jsou například splavnění Odry a doprovodná výstavba plavebního kanálu Odra - Dunaj nebo plán na využívání uhlí z Frenštátu pod Radhoštěm, že se doposud i v oficiálních dokumentech, jakými jsou mj. dokumentace typu územních plánů velkých územních celků, objevuje stavební uzávěra ve prospěch uvažované výstavby jaderné elektrárny Blahutovice.
"Největší nedostatky však spatřuji v roztříštěné ekologické výchově, která by postupně měla měnit návyky a chování lidí vůči životnímu prostředí. Myslím si, že v tomto směru by nově ustavené krajské orgány Moravskoslezského kraje měly velice usilovně pracovat na tom, aby se ekologické myšlení a odpovídající přístupy staly nedílnou součástí každé podnikatelské aktivity a v obecném smyslu integrovaly do každodenního života většiny občanů, soudí ostravský ekologický aktivista Jakubka.
Další články v kategorii Ekologie
- V Českém ráji byla po 13 letech nalezena vzácná orchidej korálice trojklanná (23.05.2025)
- Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti (23.05.2025)
- Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR (22.05.2025)
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)
- Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory (20.05.2025)
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)