Řeky ožívají, ryby žijí i v Odře v Bohumíně

Za šílence by v roce 1990 považovali kolemjdoucí rybáře, který by s udicí stál na břehu Odry v Bohumíně nebo u Sýkorova mostu u Ostravice. Dnes se tomu nikdo nediví. V některých místech, kde by lidé před deseti lety váhali i při brodění řeky, loví rybáři takové ryby jako střevle, které platí za jakýsi lakmusový papírek čistoty vod. "Čistota vody se výrazně zlepšila," říká hydrobiolog oblastního výboru Českého rybářského svazu pro severní Moravu a Slezsko a vášnivý rybář Petr Birklen.

"Například v Bohumíně v Odře zaznamenáváme oproti roku 1990 o sto procent vyšší množství rozpuštěného kyslíku ve vodě. To svědčí o mizejících koncentracích znečištění i v takové řece, do níž mnohé chemikálie proudily." Díky tomuto obsahu kyslíku se v těchto vodách objevují ryby, které tam dlouho nežily. Například v Ostravici už rybáři mohou i ve Vítkovicích chytat několik let duhové pstruhy ve pstružích vodách. To bylo ještě nedávno takřka nemyslitelné. Velmi pomohl útlum průmyslu a nové zákony chránící čistotu životního prostředí."Poznáme to dnes i po chuti chycené ryby. Taková ryba chycená ve znečištěné řece se nedala jíst běžně upravená, protože její maso mělo divnou pachuť. Musela se vždy přerazit silným kořením. Dnes je ryba chycená na stejném místě mnohem chutnější," řekl hydrobiolog rybářského svazu Petr Birklen.Dodal, že kvalitní ryby dnes lze chytat i na Karvinsku, například blízko Třineckých železáren. "I tam, přestože ojediněle dojde v továrně k nějaké havárii, jsou kvalitní ryby. Jeden z našich členů dokonce jako nadšenec provádí pravidelné testy masa u chycených ryb a pouze v jediném případě za poslední léta nebyly vzorky v normě," řekl rybář.

Podle těchto výsledků jsou koncentrace jedů jako DDT v mase ryb minimální a splňují přísné normy. "Samozřejmě jsou v těchto vodách v průmyslových oblastech stále rezervy a nikdy to nebude voda jako z horských potoků. Navíc se zvyšují obsahy jiných nepřirozených látek ve vodě a to především u těch obcí, které nemají ještě čističky vod," řekl Petr Birklen.Dodal, že v posledních letech narůstá v takových oblastech podíl nevhodných látek, které do řek a potoků proudí z domácností, tedy menších zdrojů znečištění. "A to především z levných pracích prášků, které obsahují fosfor. Ten způsobuje, že takové vody zarůstají různými plevelnými rostlinami nebo řasami. "Nejmarkantnější je to v Žermanické přehradě. Ta má stále větší problémy s takzvanými sinicemi," řekl Petr Birklen.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info