Řeky i elektrárny čekají na déšť

Česká republika je stále více na suchu. Koryta řek jsou už od léta vyprázdněná a lépe na tom nejsou ani vodní nádrže. "Například z přehrady Seč jsme museli snížit odtok z 900 na 600 litrů za vteřinu," říká mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek. Snížení odtoku o třetinu podle něj znamená, že se lidé pod přehradou budou muset přizpůsobit.

"Jestliže řekou Chrudimkou teď poteče odhadem 450 až 480 vteřinových litrů, je to tak akorát na zachování toku. Potíže s výrobou budou mít například i vodní elektrárny pod přehradou," tvrdí Jirásek.Seč by byla v únoru prázdná. Pokud by nezapršelo, byla by podle mluvčího přehrada Seč při dnešním odtoku už v únoru vyprázdněná. "Chtělo by to déletrvalejší déšť, tak týden až čtrnáct dní," dodává. Sucho ohrožuje i menší toky. "Když promrznou říčky, které vysychaly už v létě, až na dno, znamená to téměř likvidaci živočichů, kteří neumějí přežít na dně či na březích menších toků," doplnil Jirásek.

"Ale ani v hlubokých vody podle našich měření příliš nepřibývá," říká Alexandr Zajcev, který má v Českém hydrometeorologickém ústavu v Hradci Králové na starosti spodní vody.

Letošní rok není nejsušší, říká meteorolog Podle Zajceva hladiny spodních vod poklesly i za poslední týden. "Dnes jsme u některých vrtů až o minus 51 procent níže než při prosincovém normálu. Nedá se ale mluvit o žádné krizi," říká Zajcev. Co se týče spodních vod, není podle něj letošní rok nejsušším. "Větší sucho bylo určitě v letech 1993 či 1994," dodal hydrometeorolog.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info